Панихида по повод 141 години от обесването на Васил Левски ще бъде отслужена днес в 16:30 часа пред паметника на Васил Левски в София. Панихидата ще се отслужи от православни свещеници и е организирана от Общество „Приятели на Русия и православния свят” и „ Български народен събор”. Тази вечер на площада в родния му град - Карлово ще се състои Възпоменателна церемония, а утре - Възпоменателен митинг-поклонение.
Утре, от 17:00 часа, в храм „Света София”, ще бъде отслужена Архиерейска панихида, а от 18:00 часа пред Паметника на Васил Левски ще се проведе церемония–поклонение.
Изказване по повод годишнината от гибелта на Васил Левски ще направи президентът Росен Плевнелиев. Слово в памет на Апостола ще произнесе и проф. Пламен Митев – декан на Историческия факултет на СУ „Свети Климент Охридски” и заместник-председател на Общобългарски комитет „Васил Левски”.
На честването по покана на кмета на София ще присъства потомката от рода на Васил Левски – г-жа Христина Богданова, правнучка на сестрата на Апостола – Яна, която ще сподели родови спомени.
В съвременна България личността на Левски се възприема като най-ярката и най-откроена сред българските революционери. За нас българите Левски е национален герой за „чиста и свята република“.
В България и зад граница са известни 150 паметника на Апостола, като 131 от тях са у нас. В България функционират три музея, посветени специално на Васил Левски. Почти всяко по-голямо селище в страната има улица, площад или училище, носещи името на Апостола.
Образът на Левски нееднократно е поставян на българските регулярни и юбилейни банкноти и монети.
Избран е през 2007 г. за най-великия българин на всички времена в първото издание на едноименното телевизионно шоу. За него са гласували почти 59 000 зрители. Със събраните средства от гласуването ще бъде издигнат негов паметник.
Името на Левски носят един град, шест села, една община, квартали в Балчик, Варна, София.
Историческите извори осветляващи живота и делото на Апостола на българската свобода Васил Левски категорично сочат датите на неговото рождение - 18 юли (6 юли стар стил) 1837 г. и неговата смърт - 18 февруари (6 февруари стар стил) 1873 г. Присъдата му е изпълнена в околностите на тогавашна София, а мястото на обесването е било в района на площада, където днес се издига негов паметник. От десетилетия обаче годишнините от гибелта на Васил Левски се отбелязват на датата 19 февруари. Откъде идва това противоречие? Причината се крие в това, че през 1916 г., когато България преминава от Юлианския към Григорианския календар или от стар към нов стил, се приема поправка от 13 дни. За събитията, случили се преди 1 март 1900 г., необходимата поправка обаче е 12 дни. Въпреки това, за някои събития, станали през 19 век, погрешно се добавят 13 дни.
Така например рождената дата на Апостола (6 юли) се отбелязва правилно - 18 юли по нов стил. Избухването на Априлското въстание на 20 април по стар стил, днес също правилно се празнува на 2 май (поправката е 12 дни). Що се касае до датата на обесването на Васил Левски - 6 февруари 1873 г. по стар стил, отговаря на 18 февруари по нов стил, а не на 19 февруари. Така тази дата, макар и грешно наложена, е придобила гражданственост и днес на повечето места в страната почитта към паметта на Апостола се отдава именно на този ден.
Чуйте репортерското включване на Златина Йовкова от паметника на Васил Левски в София.
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”. Благодарение на техните усилия и на съмишлениците им можем да посетим единствения Музей на киселото..
С урбаниста Здравко Петров говорим за улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните. На нея е една от най-интересните църкви е недалечната от Сточна гара "Св.Параскева". Навлизайки в карето на арх.Лазар Парашкеванов,..
Днес, 143 години след рождението на Лазар Добрич, българите едва ли знаят нещо повече за него, освен че е един от създателите на националния цирк. Неговото име е епоха в световното изкуство на манежа, авторските му номера все още печелят овации, но за времето си акробатът е бил и един от големите световни Дон Жуани. И също като първоизточника на..
Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите – в книгата, останалото – в звуковия файл. Втората книга, избор на Темз е луксозното издание на..
Коледният влак с парен локомотив отново радва малки и големи: "Възстановяването на локомотива "Баба Меца" ни отне година. Поддръжката и ремонтът са доста трудоемки и останаха много малко специалисти, които да го правят. Но въпреки трудностите, успяхме за радост на любителите на парната тяга." Подробностите за маршрутите днес и утре - в звуковия файл.
Владимир Николов от "Брик хънтърс лего клуб" за инициативата в Детски отдел на Столична библиотека: "Тематичната ни програма е много весела, днес вече около мен децата са към лего-събитието. Следващата седмица имаме детски кино-следобеди и четене на детски книжки. Тук се случват вълшебства. Имахме и коледен бал. Имаше много Хари Потър, любима и на..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова. Реакцията на Кирил Петков Свилен Ноев разграничи група "Остава" от..