Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брас квинтет очаква тази неделя малките слушатели на поредните „Концерти на възглавници“

И тази неделя малчуганите могат да се насладят на поредните „Концерти на възглавници“. Проектът, носещ едноименното заглавие, е на културната организация „Модо“, като целта е да се създаде интерес към класическата музика у най-малките.

Проектът „Концерти на възглавници“ – това са поредица от камерни концерти за деца с изцяло класическа музика, които се провеждат вече четвърта година. Програмата и музикантите са винаги различни, поясни Венета Нейнска, артистичен директор на Модо.

След нежната, магическа и ефирна звукова комбинация от маримба, флейта и арфа, тази неделя предстои пълен контраст – медните духови инструменти. Два тромпета, валдхорна, тромбон и туба сформират брас квинтета, който ще изпълни залата на Съюза на архитектите с богатия си звук. Познат от Виртуозния Концерт на възглавници, тромпетистът Ян Дунев ще води в този впечатляващ ансамбъл. Участват още Илиян Тиков (тромпет), Михаил Михайлов (валдхорна), Явор Костов (тромбон) и Атанас Богоев (туба).

В програмата са откъси от оперите “Кармен” на Бизе, “Аида” и “Трубадур” от Верди, “Вълшебният стрелец” от Вебер и знаменития “Кан-кан” из “Орфей в ада” на Офенбах.

В залата се събират около 150 човека, така че е добре да се правят предварителни резервации, съветва Венета Нейнска.

Родителите са неизменен спътник на децата, като час преди концертите се провеждат и безплатни работилници, на които се изработват музикални инструменти, обикновено тематично свързани с изпълненията.

От миналата седмица стартира и още един проект на организация „Модо“ - неделно музикално училище за деца. Това е дванайсетседмичен курс за малчугани на възраст от 5 до 10 г., на който те се запознават с различните аспекти на музиката. Децата могат да избират уроци между два различни инструмента.

Чуйте още от Венета Нейнска, артистичен директор на Модо.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Радиодецата" с концерт на вечни детски песни от Петър Ступел

Вокална група " Радиодеца "  с диригент Илина Тодорова ще представи концерт с песните Петър Ступел на 29 април , вторник, от 19:00 часа в Първо студио на БНР.  Дни преди събитието се отбелязват 102 години от рождението на един от най-обичаните от поколения деца български композитор.  На пианото ще е Марио Англеов , който ще придружи..

публикувано на 25.04.25 в 19:06
Джойс ДиДонато

Американската оперна звезда Джойс ДиДонато пред БНР

Очакваме първото гостуване у нас на голямата американска оперна звезда Джойс ДиДонато .  На 31-и май ще бъде рециталът й "Кралицата" в партньорство с пианиста Крейг Тери в зала "България". С него ще завърши вторият сезон на поредицата “Съкровени гласове“, в която българската оперна дива Соня Йончева представя свои звездни колеги на..

публикувано на 21.04.25 в 07:02

"Обратно към корените" на джаз-музиката ни повежда Биг бенда на БНР

"Обратно към корените“ на джаз-музиката ще поведе Биг бенда на БНР своята публиката на 24 април, четвъртък, от 19.00 часа в Първо студио на Радиото. За новото издание на една от най-обичаните поредици на Бенда диригентът Антони Дончев е подготвил програма с пиеси от репертоара на състава, създадени от емблематичните автори в различни периоди от..

публикувано на 15.04.25 в 08:35

Тамбурица, цимбал, лира и гайда в "Ритъмът на Балканите"

„Ритъмът на Балканите“ на  Оркестъра за народна музика на БНР   под диригентството на  Димитър Христов ще огласи Първо студио на Българското национално радио на 10 април, четвъртък, от 19.00 ч. Сръбска тамбурица, румънски цимбал, критска лира и българска гайда ще звучат в десетото издание на най-успешния проект на оркестъра. През..

публикувано на 09.04.25 в 13:52
Tate McRae

Tate McRae с втори №1 в българския радио чарт на Radiomonitor

Една от най-горещите глобални звезди достигна за пореден път върха в Българския еърплей чарт на Radiomonitor. Канадката Tate McRae скочи от номер 6 до върха със " sports car " в изброяването за периода 28 март - 3 април. Tова е второто ѝ стъпване на първото място след като през ноември 2023-та изкара две седмици на №1 с greedy - парче,..

публикувано на 08.04.25 в 13:37

Първи концерт на първия Биг Бенд на Музикалното училище в София

Тромбонистът (но и ръководител на Биг бенда) Велислав Стоянов гостува в Радио София, за да разкаже повече за концерта на 8 април. Разговорът започва с кратко интересно уточнение каква е разликата между духовия оркестър, в който има и дървени духови инструменти, брас бенда и биг бенда. Както обобщи нашият гост по своя неподражаем маниер "Биг бендът е..

публикувано на 07.04.25 в 12:48

Графа и Дара Екимова на върха на българския радио чарт на Radiomonitor

За пръв път от близо три години насам най-излъчваната песен в ефира на България по данни на Radiomonitor e дело на родни звезди. В своята пета седмица в топ 50 на чарта "Нито миг" на Графа и Дара Екимова се изкачи до №1 . Горещият български хит сложи край на 11-седмичната доминация на глобалния шампион APT на ROSÉ и Bruno Mars. За..

публикувано на 02.04.25 в 12:25