Много столичани попаднаха тази сутрин в голямо задръстване, образувало се заради започналото строителство на кръстовището на две нива на Лъвов мост. Проблеми имат и пешеходците.
От вчера е затворено северното пътно платно на бул. "Сливница", като се забранява влизането на превозни средства по него от ул. "Г.С. Раковски" до бул. "Христо Ботев". Движението на превозни средства се организира двупосочно в южното пътно платно на бул. "Сливница". Включване на движението в южното пътно платно започва от ул. "Г.С. Раковски" и се възстановява през моста на бул. "Христо Ботев". Разрешено е преминаване през площад "Лъвов мост" напречно на бул. "Сливница".
Цялостната реконструкция на Лъвов мост ще струва 22 млн. лв. Срокът за изпълнението му е месец октомври.
Крайният вариант на проекта за реконструкция на Лъвов мост предвижда кръстовище на две нива, кръгово движение на нивото на бул. "Мария Луиза" с две платна, а не с три, движение по бул. "Сливница" без светофари, което е отдолу, и възстановяването на историческия вид на Лъвов мост, по който ще преминават само пешеходци, велосипедисти и трамваи.
С изграждането на кръстовището 32 хиляди автомобила ще преминават в директното направление по "Сливница" и около 28 хиляди - през кръговото кръстовище. Сега около 60 000 превозни средства преминават между 7:30 часа и 19:30 часа по бул. "Сливница".
През кръговото кръстовище времето за преминаване ще бъде от 1 до 3 минути, а не както е сега между 5 и 15 минути. Около "лъвовете" ще бъде направена градинка и поставени пейки, кошчета и лампи, ще има две пешеходни пътеки на светофарите на кръговото движение.
Очаква се проектът да реши и сериозни екологични проблеми, прогнозира се спад на вредните емисии в района с 50%. Цялостната реконструкция на Лъвов мост ще струва 22 млн. лв. Срокът за изпълнението му е октомври тази година.
Лъвов мост е едно от най-важните места в централните части на София. Преди построяването му през 1889 г. на същото място се е намирал Шареният мост над Владайската река, която в миналото се е наричала Канлъ дере т.е. Кървава река. Легендата свързва името с нахвърляните в тази част на реката тела на избитите българи, защитавали Средец и с нрава на местните шопи-средечани от Драз махала на които турците дали право да носят оръжие като пазители и поддържащи в изправност тукашните мостове по реката. Историята на "Шарен мост" се свързва и с името на богатия софийски турчин Халил Сали Ефенди. Сред шопите станал известен като "шашавия Халил". Една реколта се случила много добра и сред шопите бързо се разчуло, че Халил купува слама. Селяните започнали да се надпреварват кой да му донесе повече. Халил никого не върнал, а честно, макар и евтино, плащал на всеки. На въпросите защо му е толкова слама, турчинът спокойно отговарял, че "времето продава сламата". На следващата година реколтата не била толкова добра и селяните пак идвали при Халил-но този път, за да си купят по някоя кола слама. И Халил продавал - естествено, с голяма печалба. За да докаже на шопите, че изобщо не е "шашав", съградил мост. От едната му страна стоял надпис: "С време продадох, мост създадох". Днес обаче, по една или друга причина, тези надписи не са съхранени.
До Освобождението на мястото, на което сега се намира Лъвов мост, са екзекутирани престъпниците. В Османската империя е съществувало правило - ако престъпникът не е от града, да бъде обесен пред тази врата, през която е влязъл в него. Така например Левски е обесен до Източната порта. До Лъвов мост са обесени и участниците в Априлското въстание Стойчо Рашков и Тодор Малеев. Лъвовете символизират четиримата обесени от турците българи.
Мостът е дълъг 26 метра и е широк 18,1 метра. Четирите бронзови фигури на лъвове са изработени от виенската фирма „Ваагнер Биро“.
Към днешна дата мостът, е важен транспортен възел, който от скоро има и метро, а станцията носи и името „Лъвов мост“. Самата станция, като дизайн, е в съчетание с духа на градската среда в района.
Чуйте репортажа на Златина Йовкова за ситуацията на Лъвов мост.
Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през миналата година у нас не са никак малко. В началото на 2024 г. член на ПАРА - Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации, създаде Център за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове на компанията и помага на технологичните операции в..
София Христова е танцьор и артист вече повече от 17 години. Преминавайки през многобройни танцови стилове, сценични изяви, работилници и курсове, тя има натрупана богата движенческа култура и опит в изкарване на скрития потенциал на повърхността. Открива пол денс, и по-специфично екзотик пол денс, в недалечната 2019 година, чрез случайно..
36-годишен мъж е задържан в София за въоръжен грабеж извършен на трети януари тази година. БНР научи, че арестуваният е влязъл в магазин за алкохол и цигари и е заплашил продавачката с пистолет. Отнел е близо 700 лева от оборота. Тази сутрин при операция на полицията извършителя е арестуван.
Театър “Алма Алтер” става на 25 години - четвърт век театрално дишане, търсене и създаване на светове, в които сцената е дом, а мигът - вечност. “Алма Алтер” е студентски професионален театър в Софийския университет. Основан е през 1968 г., но по идеологически съображения, е закрит. След близо 30-годишно прекъсване, по инициатива на ректора на..
Първата тема в съвместната рубрика "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и "Соларна академия - България", е посветена на климатичните изменения. Трайните и повсеместни необичайни годишни температури, обемът на валежите, засушаванията, са т.нар. климатични изменения, които и в нашия регион се засилват все повече, казва д-р..
От днес на Терминал 2 на летище "София“ влизат в сила нови правила и тарифи за престой на автомобилите. Всеки, който иска да достигне до Терминал 2 с автомобил, от 9 януари ще преминава през бариерни системи, които регистрират номерата на автомобилите. Целта е да се предотврати неправилното паркиране и задръстванията. Пред Радио София..
От фондация "За Надежда“ настояват за достъп до безплатна обществена баня, тоалетна и пералня за хората в нужда в столицата. Пред Радио София Росица Кратункова от фондацията обясни, че искането им е Столичната община да осигури средства за изграждането на ресурсен социален център. Освен достъп до хигиена, те настояват хората, които са изключени,..