Общият брой на студентите в България през учебната 2013/2014 година е 284 000, което е с около 9000 или с 3,5% повече в сравнение с учебната 2008/2009 година. Това включва записаните в четирите образователно-квалификационни степени - „професионален бакалавър”, „бакалавър”, „магистър” и „доктор”. Най-много студенти - 23,5% - се обучават в областта на „Стопанските науки и администрация” , следвани от „Технически науки и технически професии”. A най-малък е делът на студентите, изучаващи „Природни науки” - 0,6%, „Ветеринарна медицина“ - 0,5%, и „Математика и статистика” - 0,2%.
Статистиката сочи, че с най-висок доход у нас са висшистите, завършили информатика и компютърни науки в Софийския университет. Те се осигуряват средно на 1775 лв. месечно, следвани от завършилите военно дело във Военната академия "Г. С. Раковски" - 1673 лв. Според най-новите данни военното дело е направлението с най-голям процент на завършилите, които се реализират по специалността - 97 на сто. По този показател на второ място са фармацевтите - 94%, следвани от медиците - 93%.
Според рейтинговата система на Министерството на образованието Американският и Софийският университет произвеждат икономистите с най-високи заплати у нас. Средният осигурителен доход на завършилите в Американския е 1546 лева на месец, а на СУ - 1441 лева. Най-голямото висше икономическо училище у нас - УНСС остава на трето място по реализация на възпитаниците си. Въпреки, че оттам за пет години на пазара на труда са излезли 14 000 икономисти, безработицата сред тях е 2,73%, а средният доход - 1102 лева. Икономистите у нас се реализират най-вече като стопански и административни специалисти (16%) и приложни специалисти (13 %). 59 на сто от дипломираните икономисти работят в други сфери.
Какви са вълненията и тревогите на представителите на 22-годишните, които само след няколко месеца ще завършат университет и ще се изправят пред предизвикателството да открият своята ниша за професионално развитие. Чуйте отговорите в анкетата на Петя Зунгорлиева.
В сутрешните часове, когато температурите ще са малко под нулата, в Западна България ще има условия за поледици. Ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София – около минус 2°. Преди обяд облачността ще се задържи значителна, но ще започне да се разкъсва и намалява и към края на деня над по-голямата..
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата? Мощните, богати..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..
Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със..
Мая Райкова е продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио (БНР). В предаването “Радиокафе“ тя разказа за предстоящ концерт в Джаз академията на Биг бенда на БНР, в която редом с опитните музиканти от Биг бенда, застават млади музиканти, които са не по-малко опитни, защото имат сериозен стаж в различни формации, но за някои от тях,..
Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други. Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните..
Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..