Ето няколко аргумента, защо нямаме нужда от супер химически продукти или ГМО за изхранването на света:
- химическото земеделие не може да изхрани света и в момента. След повече от 70 години фермерство, базирано на химикали и петролни продукти, около 1 млрд. души в днешния свят са недохранени или гладуват.
- с конвенционално земеделие са необходими 3 калории енергия, за да бъде създадена 1 калория годна за ядене храна. Фактите от доклада на Института за обществено здраве на Джон Хопкинс Блумбърг, САЩ, дори не включват енергията, използвана при транспорта и преработката. Сегашната ни система разчита на практики, които в действителност намаляват ресурсната база, необходима за да ги поддържа.
- биотехнологичните култури не могат без скъпи хербициди, пестициди, торове и напояване. Макар и изключително продуктивни в идеални условия, те поглъщат невероятни количества ресурси в процеса на производство.
- биологичните методи могат да доведат до реколти с 180% по-големи от традиционното земеделие в общности, които се борят за изхранването си. Въпреки че населението в световен мащаб е във възход, населението в развития свят в действителност намалява. Голяма част от растежа е в развиващите се страни, където биологичното земеделие е с показатели за най-благотворен ефект.
- според доклад от Организацията на обединените нации бихме могли да удвоим производството на храни само за 10 години, с използване на органични практики и други агроекологични методи на отглеждане.
- биологичното фермерство създава ресурси, необходими за добива на храни, докато конвенционалното земеделие ги унищожава. Конвенционалното фермерство изсмуква хранителните вещества от почвата, изцежда нашите водни запаси и разчита до голяма степен на изкопаеми горива. Биологичното земеделие образува по-качествена, по-самостоятелна почва, създава чиста вода, рециклира хранителните вещества и ни оставя с по-чиста атмосфера.
Нека да надникнем в един от магазините за биопродукти в столицата. Чуйте Невена Тенева - продавач-консултант във верига магазини за биологично чисти продукти.
На 9 май отбелязваме Деня на Европа. На този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, както и проправя пътя за просперитет, мир, демокрация и сътрудничество в Европа. През 2025 г. Денят на Европа се отбелязва в целия Европейски съюз с редица инициативи и събития. В България..
75 години след подписването на Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, Европа продължава да изглежда като основния остров на свободата, на демокрацията и хуманизма, коментира пред Радио София д-р Катя Христова-Вълчева. Тя e “Жан Моне” лектор и главен асистент по Европейска политика в НБУ. "Европа е естественият..
Първият американски папа бе избран вчера. Робърт Превост, който прие името Лъв 14-ти оглави над един милиард католици по света. Роденият в Чикаго 69-годишен Превост, се смята за реформатор като е работил много години в Перу. Новината в САЩ се прие с изненада, като наблюдатели преди това казаха, че е малко вероятно да се избере папа от Америка заради..
Група "Sunblinds" ще има концерт на 14 май. Групата е от новата вълна на indie rock музиката в България, изграждайки собствен почерк в творчеството си с преплитане на поп пънк елементи. Петър Тодоров - фронтмен на групата, Калоян Стоянов - китарист, и мениджърът на групата Боян Бояджиев (Пинтер), гостуваха в предаването “Радиокафе“, за да..
В Деня на Европа специалната тематична разходка , която ще води довечера писателката Йоанна Елми, е под наслов "Европа - мечта, Европа - хищница: многоликата Европа в българската литература" . Повод за наименованието е стихове на Александър Вутимски, в които личи противоречивостта в историята, в развитието и възприемането на Стария..
След броени дни в швейцарския град Базел ще се проведе поредното 69-ото издание на Конкурса за песен на Евровизия . Двата полуфинала са на 13 и 15 май, а големият финал е на 17 май . Тази година в състезанието участват 37 страни , като този път се наблюдава езиково разнообразие. Повечето от песните не са на английски език, както беше в..
Общо 11 458 деца са класирани в детски градини, ясли и предучилищни групи в София. 9720 са неприетите деца. Това съобщи Десислава Желязкова, директор на дирекция "Образование" в Столичната община, при обявяването на местата от първото класиране за прием в детските градини и ясли в София. Общо кандидатстващите деца са 23 679. 3200 са свободните места..