Европейският парламент ще гласува днес номинацията на Жан-Клод Юнкер от Европейската народна партия за председател на Европейската комисия.
Юнкер призова да бъде приета инвестиционна програма на стойност 300 млрд. евро за съживяване на европейската икономика, създаване на работни места за младите хора и стимулиране на растежа през идните три години, предадоха световните агенции.
Парите трябва да дойдат от вече съществуващи бюджетни ресурси, от Европейската инвестиционна банка и от частния сектор, без да се променят строгите правила на ЕС за бюджетния дефицит и намаляване на държавните дългове, заяви Юнкер пред Европейския парламент .
Дигитален общ пазар и общ енергиен пазар са други от общо 10 приоритета на Юнкер. Той се ангажира да пази правото на свободно движение на работници, предлага съюз на капиталовите пазари, по-стриктен контрол върху банките, по-плътен икономически и валутен съюз. Юнкер заяви също така, че ще работи за въвеждане на минимално социално възнаграждение във всяка страна членка на ЕС.
Юнкер трябва да бъде подкрепен от поне 377 евродепутати, за да оглави ЕК.Председателят на Европейската комисия дава политически насоки на работата на комисията, свиква и председателства заседания на еврокомисарите. Освен това води работата по прилагане на европейските политики.
След като бъде избран, председателят на Еврокомисията, заедно с Европейския съвет, изготвят предложение за състава на комисията.
С повече подробности от Европейския парламент в Страсбург предава Добрина Добрева.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..