В момента асоциации за рециклиране, търговци на цветни и черни метали, както и представители на министерството на околната среда и водите са на среща с депутати от трите парламентарно представени партии, във връзка с влезлите в сила промени в закона за управление на отпадъците.
От вчера - само фирми могат да предават желязо в пунктовете за изкупуване, а физическите лица ще трябва да предават скрап безвъзмездно и то единствено на общински площадки. Проблемът обаче е, че общините не са изградили такива съоръжения и на практика наредба не се изпълнява.
Поне 60-70% от дейността на фирмите за скрап се формира от изкупуването на желязо от частни лица. Така не само се обричат на фалит търговците, но и доставчиците, които събират метали, повечето от които са роми и за тях това е основно препитание. В сега направените промени на закона за управление на отпадъците, които са инициирани преди две години от ГЕРБ и които влязоха в сила от 14 юли - само юридически лица ще могат да предават желязо в пунктовете за изкупуване на вторични суровини.
А според бранша - негативния ефект е не само върху бизнеса, но и върху хората и общините, като последните дори не са изградили и площадките, в които трябва да се извършва безвъзмездното предаване на черни и цветни метали. Затова и втори ден фирми протестират на ГПП „Капитан Андреево“.
До края на деня - заинтересованите страни се надяват, че ще постигнат консенсус с парламентарните групи и ще се стигне до отмяна на решението, което да позволи поне още една година отсрочка на промените, като Иво Георгиев, председател на Асоциацията на рециклиращата индустрия настоява дори за извънредно заседание на Народното събрание, което вече две седмици отлага обсъжданията на закона, след като Конституционният съд определи като противоконституционно решението домакинствата да предават безвъзмездно цветните и черни метали.
Повече подробности по темата чуйте от репортажа на Златина Йовкова.
Продължават протестите на представителите на фирми за изкупуване на черни и цветни метали на ГКПП-Капитан Андреево. Към 9:00 часа отново бе преустановено пропускането на моторни превозни средства в двете посоки през граничния пункт. През нощта..
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”...
С урбаниста Здравко Петров говорим за улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните. На нея е една от най-интересните..
Днес, 143 години след рождението на Лазар Добрич, българите едва ли знаят нещо повече за него, освен че е един от създателите на националния цирк. Неговото име е епоха в световното изкуство на манежа, авторските му номера все още печелят овации, но..
Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите..
Коледният влак с парен локомотив отново радва малки и големи: "Възстановяването на локомотива "Баба Меца" ни отне година. Поддръжката и ремонтът са доста трудоемки и останаха много малко специалисти, които да го правят. Но въпреки трудностите, успяхме..
Владимир Николов от "Брик хънтърс лего клуб" за инициативата в Детски отдел на Столична библиотека: "Тематичната ни програма е много весела, днес вече около мен децата са към лего-събитието. Следващата седмица имаме детски кино-следобеди и четене на..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на..