Знаете ли, че 45% от насажденията на праскови в България се намират в Сливенско? Това означава, че всяка втора българска праскова е откъсната от района на Сливен. Към момента около града на сините камъни се създават нови насаждения с изключително високи темпове. Климатичните условия там придават специфичния вкус и аромат на сливенската праскова. Поради лошо стопанисване обаче 70% от насажденията на праскови в Сливенско са били унищожени и занемарени в периода 1992-2000 година. След 2003 година започна изграждане отново на нови и трайни насаждения, започна и навлизането на пазара на нови сортове, а през миналата година сливенската праскова се върна и на руския пазар след близо 20 години отсъствие.
Тази година, за съжаление падналите в областта градушки и проливните дъждове са създали проблеми на стопаните по отглеждането, но същинската кампания по събирането на сливенски праскови успешно започна преди няколко дни.
Мариана Гомилева посети една прасковена градина край Сливен и разговаря с овощаря Минко Стефанов. По стъпките на сливенските праскови тя отиде и на един от софийските пазари, за да провери тяхната съдба тук, в сърцето на столицата... Чуйте.
Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..
15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..
С нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi вече разполага Военномедицинската академия в София. Той комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции в областта на урологията, гръдна хирургия, гинекология, коремна, чернодробна, панкреатична, дебелочревна хирургия. Пред Радио София началникът на Клиниката по..
Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..
20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..
За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ . Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..