Това бяха част от въпросите, които Красимир Мартинов отправи към кмета на Кюстендил Петър Паунов. „Най-голямото бедствие, което можем да си причиним, са изборите всяка година“, смята той.
За първи път в България в Кюстендил са въведени безплатна детска градина и ясли. „Има опити да се въведе задължителна детска градина вместо да се направи по-лесното – да я направи лесно достъпна за всички“, каза кметът. „Анализът показват, че повече 80% от децата, които посещават детска градина, продължават образованието си в основни и средни училища. Голям проблем е, че повече от 50 % от българските деца не посещават училище – преди всичко от малцинствените групи. Затова взехме без колебание с колегите от Общинския съвет решение, децата, родени след 1 януари да ползват безплатна детска градина в нашия град“, каза Петър Паунов. Общината компенсира недостига на средства за това начинание чрез дарения. Кметът на Кюстендил смята обаче, че са нужни реформи в образованието, така че детските градини в цялата страна да станат безплатни, за да могат децата след това да бъдат обхванати от училищната система. Освен това според него стажовете на студентите по педагогика трябва да се зачитат за трудов стаж. Други особености на детските градини в Кюстендил са, че те работят целогодишно и че към всяка от нея има млечна кухня.
За икономиката на града Петър Паунов изтъкна, че след 2009 година са били изгонени криминалните елементи от сектора и са овладени черешовите кампании. Той добави, че общината е привлякла инвеститори за на 6000 декара и че има сериозна активизация в частния сектор – основно в производството на череши и ябълки. Той отбеляза обаче, че няма достатъчно европейски субсидии.
Освен това общината залага на инвестиции в балнеологията, добави кметът на Кюстендил. Той подчерта, че Кюстендил е бил не само „овощната градина“, но и балнеоложката столица на България и че общината предвижда в инвестиционната си програма възстановяването на балнеоложките бази и рехабилитационните центрове.
Чуйте двете части на интервюто. Чуйте и анкета сред гражданите на Кюстендил за работата на кмета и общината.
.Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..