„Културата е много добро средство за влияние в най-различни сфери. Дадена тема може да бъде разработена от научен конгрес, но това би било суховато в сравнение с един културен проект. Освен това, културата е особено ценна, защото е универсално средство за комуникация между хората от различни страни. Най-добрият пример за това е музиката.”
Освен средство за комуникация, културата все по-често е и фактор в икономиката. Разнообразният културен афиш прави всеки град атрактивен за туристите, но предполага и големи инвестиции. Това важи за София, която се кандидатира за Европейска столица на културата през 2019 г. Как културата може да се превърне в доходоносен икономически фактор?
„Интересните събития привличат публика, а с това и пари. Европейската столица на културата гарантира освен това по-голяма публичност, по-широко и най-вече европейско медийно отразяване, а също така и средства, инвестирани по линия на ЕС. Често хората смятат, че културата е излишен лукс, скъпа декорация, от която лесно можеш да се лишиш. Нейното чисто парично изражение трудно може да бъде изчислено и не един и двама са си блъскали главите над този въпрос. Много политици погрешно смятат, че най-лесно могат да икономисат средства от култура и подценяват нейното значение за икономиката на страната.”
Икономиката в България отдавна крета, а от една година насам живеем и в политическа нестабилност. Протестите от миналото лято все още отекват под прозорците на кабинета на Рудолф Барч в Гьоте институт. Как вижда той България една година по-късно? Наистина ли се роди гражданското общество в тези протести?
„Трудно ми е да отговоря, защото много ми се иска гражданското общество в България да си стъпи на краката. Особено сред младите. Младото поколение българи са отворени към света и гледат на страната си през призмата на световните събития. Надявам се, че именно младите ще са двигателната сила на дългосрочни промени, че ще бъдат активни и ангажирани граждани. Именно в това отношение виждам изоставане в България. Надявам се, че младите няма да напускат България, а ще вземат съдбата на страната си в свои ръце. В исторически план изминалите 25 години от демократичните промени не е особено дълъг период. Свидетели сме на един наистина труден преход, за който май е необходимо повече търпение. Но търпение не означава непременно да стоиш със скръстени ръце и да не предприемаш нищо.”
Носителят на специалната награда “Сирак Скитник” журналистът Светослав Иванов гостува в “Радиокафе”. Той разказа за журналистиката, която прави, за света, в който живеем и начина, по който се променя, както и за книгата си “Там, където загинаха дърветата” - 10 пътеписа от най-горещите точки на света, която сега има ново издание. Според него,..
Над 150 напълно непознати досега писма на Любомир Пипков, писани до родителите му Панайот и Надя Пипкови, по време на неговото следване в Париж, са събрани в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев "Любомир Пипков - писма от Париж". Писмата са от периода 10 октомври 1926 г. до 27 август 1932 г. и дават ценна информация, която осветлява и..
Най-високата средна работна заплата в страната е в София-град - 3388 лева, а най-ниската е в Смолян - 1617 лева. Това сочат данните на Националния статистически институт за декември 2024 година. За едно тримесечие средното възнаграждение в столицата се е увеличило с 260 лева. Заради заплатите в София-град в целия Югозападен район на..
Чисто новата си песен представи в ефира на Радио София младата и талантлива дама Изабел. Парчето се казва “Tatoo”. За създаването на парчето Изабел работи заедно с момчетата от Stereofox. “Парчето се “роди” през декември месец от една доста неочаквана сесия - неочаквана, не защото не е трябвало да се случи, а защото за първи път работя с тези хора...
Всяко електроразпределително дружество инвестира както в присъединяване на нови потребители, така и в обновяване на съществуващата мрежа. Съществуващата мрежа на територията на столицата е в сравнително добро състояние. През изминалата 2024 г. в района на “Студентски град” беше изградена кабелна връзка между два трафопоста, с което подобрихме..
Столичната община продължава да подобрява резултатите си в управлението на отпадъците. Над 2000 тона отпадъци от текстил са събрани и предадени разделно в София през 2024 година, съобщават от пресцентъра на Столичната община. Освен текстила, през 2024 година са събрани разделно и рекордно количество опасни отпадъци (близо 19 тона), както и хранителни..