Прочутото село Могилица, което преди време кандидатства в Книгата на рекордите „Гинес“ с впечатляващата чешма със статуя на дървена лъжица и бъклица в центъра си, ще се бори наред с Велико Търново и Перник за тазгодишната награда „Селище-пазител на традициите“ 2014.
Творението на местния майстор бай Минчо Минчев е високо 4,3 м и побира 55 л. вода, а Могилица е прочуто като едно от най-магнетичните възрожденски селища, където традициите са живи и днес.
Старата столица Велико Търново и домакинът на ежегодния кукерски фестивал Перник пък влизат в битката за „Селище-пазител на традициите“ за втора поредна година, след като през 2013 г. призът бе спечелен убедително от Разлог с кукерския фестивал „Старчевата“.
От днес стартира гласуването в една от най-мащабните кампании, посветени на българските ценности и култура - „Пазител на традициите“ 2014. За пета поредна година българите ще могат да изберат най-достойните си сънародници, които с усилията си в областта на кулинарията, фолклора, занаятите и изкуството имат значим принос за съхраняването и популяризирането на българските традиции. Всеки, който желае, ще може да даде своя глас и за личност и организация-пазител на традициите.
Кампанията се организира от Асоциация за развитие на изкуствата и занаятитеза пета поредна година. Специално за юбилея на инициативата, в седемте категории са номинирани всички досегашни предложения, без тези, които вече са получавали статуетката.
Редица известни българи, чиито имена са прочути в цял свят, са печелили статуетката „Пазител на традициите“. Сред тях са космическата Валя Балканска, Нешка Робева, уникалният глас на фолкора Янка Рупкина, световноизвестният художник Кеазим Исинов и много други.
Тази година сред номинираните личат имената на певеца Иван Дяков, гениалния кавалджия Костадин Генчев, създателят на шопската сюита Ради Радев, скулптора Ставри Калинов, художниците Любен Пашкулски, Сули Сеферов и Димитър Митов-Комшин, прочутата майсторка на кулинарния специалитет от Банско „напфавок“ Дешка Кротева, младите таланти от дует „Рукатка“, създателят на Фестивала на наследството в Пловдив Йордан Детев и много други.
Номинациите в категориите „Фолклор“, „Занаяти“, „Изкуство“ и „Кулинария“ са разделени в две групи - „млади“ и „големи“. Сред предложенията за организация на 2014 г. личат имената на Централен кооперативен съюз - една от най-старите организации у нас, Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“, сдружение „Родопски хайдути“ и много други.
Гласуването за номинираните пазители на традициите за 2014 г. ще продължи до края на октомври на този адрес. Наградите ще бъдат връчени на церемония на 14 ноември в София.
Повече за „Пазител на традициите“ 2014 може да научите от разговора на Мариана Гомилева с Мариета Недкова.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..