Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кипър няма да поднови преговорите по кипърския въпрос

| обновено на 20.10.14 в 11:41
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Военноморски учения на руския флот започнаха в 7.00 ч. тази сутрин край Кипър. Те съвпадат с началото на проучванията за газ, осъществявани от днес от Турция в изключителната икономическа зона на Кипър.

Военноморското учение на Русия се провежда върху 800 квадратни мили в Средиземно море, в района между Кипър и Сирия, като част от площта му попада в рамките на изключителната икономическа зона на Кипър. Участващите в него кораби са от Черноморския и Северния флот на Русия.

Учението, което ще продължи до 23-и октомври, е стандартно, при което ще бъдат тренирани процедури за бойно взаимодействие, бе съобщено официално. Ще бъдат изстрелвани и бойни ракети на височина от 33 000 фута, което е координирано с управлението на въздушното пространство на Никозия.

Засиленото присъствие на руския военноморски флот предизвика коментари в Кипър във връзка с напрегнатата ситуация и интересите на Русия в региона.

Зоната на учението се простира на изток само на 25 километра от бреговете на Сирия. На запад тя граничи с територията, обявена от Турция за действие на нейния сеизмологичен кораб "Барбароса Хайредин паша" в обширна площ южно от Кипър, нарушавайки неговата изключителна икономическа зона.

Република Кипър обаче вече е издала лицензи за проучвания за петрол и газ в изключителната си икономическа зона на италианската компания ЕНИ и на корейската "Когаз".

Рано тази сутрин турският изследователски кораб, съпровождан от два военни кораба, достигна акваторията на Кипър. Според официалните съобщения, провеждането на руското военноморско учение едновременно с придвижването на турските кораби е съвпадение.

Военното присъствие край Кипър ще се увеличи във вторник, когато западно от острова ще започне военно учение на Израел с използването на изтребители F-15 и F-16. В учението  с военни сили ще се включи и Кипър.

По-рано президентът на Кипър Никос Анастасиадис предупреди, че Република Кипър няма да поднови преговорите за уреждане на Кипърския въпрос, докато Турция не се откаже от проучванията за въглеводороди в изключителната икономическа зона на Кипър. Президентът на Кипър определи действията на Турция като "неприемлива провокация".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.