Идеята на номинациите „Пазител на традициите“ е стимулиране на опазване на българските традиции. В седемте категории и четирите подкатегории за младежи, през изминалите пет години се участвали повече от шестдесет видни български личности, организации и населени места, допринесли за опазване, популяризиране и развитие на българските традиции, чрез активното им практикуване, личен пример и увличане на последователи.
С гласуването в мрежата много хора са успели да се докоснат до тяхното творчество и да приповдигнат националното си самочувствие и гордост. „Нашият народ е отгледал личности, които определят лицето му пред света - героите на нашето време, останали невидими сред шумното ежедневие на политически битки и скандали. Те също заслужават признание, благодарност и известност, които за жалост в много случаи са недостъпни за тях“, твърдят организаторите от „Асоциация за развитие на изкуствата и занаятите -7“.
Победителите в „Пазител на традициите 2014“ на 14 ноември в аула "Максима" на УАСГ ще бъдат удостоени с малката изящна дървена статуетка на майстор Михаил Маранов. Тази година има нови села и градове, занаятчии, фолклорни изпълнители, художници и кулинари, които все повече посвещават творческите си търсения на една вековна богата и стойностна култура, дала своя принос в световната културна съкровищница.
Идеята е съвременния облик на техните произведения, да бъде белязан с българския дух и предаден на поколенията да го развиват и усъвършенстват. Призвани са музеи, училища по изкуствата, нестопански сдружения и самодейни колективи.
Чуйте повече за инициативата от Пеньо Иванов – председател на „Асоциацията за развитие на изкуствата и занаятите –7“.
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата? Мощните, богати..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..
Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със..
Мая Райкова е продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио (БНР). В предаването “Радиокафе“ тя разказа за предстоящ концерт в Джаз академията на Биг бенда на БНР, в която редом с опитните музиканти от Биг бенда, застават млади музиканти, които са не по-малко опитни, защото имат сериозен стаж в различни формации, но за някои от тях,..
Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други. Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните..
Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..
Българските железници са в по-лошо състояние отколкото преди 30 години . Няма развитие през годините. Средствата са недостатъчни за поддръжка, да не говорим за нови линии. Европейското финансиране е за определени линии и за европейските коридори. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Бунев , председател на Синдиката на..