Днес се открива съвместна фотоизложба на д-р Елена Павлова и пиара на болницата Красимира Пастирова.
„Непознатата земя” е заглавието, под което експонира своите фотоси акушер-гинеколога д-р Павлова, а „Небе назаем” обединява снимките на експерта по връзки с обществеността.
24 кадъра от далечни и непознати земи като Монголия, Мозамбик, Занзибар, Зимбабве, Камбоджа и още толкова от полети със самолет и балон над Кападокия, Германия, Скандинавия, Австрия и... Русе, ще бъдат показани в централното фоайе на болницата.
Катедрата по АГ получава дарение от Деканата на Медицинския факултет на МУ-София „Симулатор за оперативно завършване на раждането по вагинален път с използване на форцепс и вакуум” със софтуер и монитор.
Придобивката ще допринесе за подобряване учебната дейност на студентите.
На този ден преди 111 години цар Фердинанд прерязва лентата на първата в България акушеро-гинекологична болница „Майчин дом”. Нейното построяване става благодарение на княгиня Мария-Луиза и дълги години болницата носи нейното име, сочат историческите бележки.
В рамките на новоизградената сграда тогава има три отделения с общо 40 легла - 20 акушерски и 20 гинекологични. Днес „Майчин дом” разполага с 390 легла, като 110 от тях са за новородените.
От началото на годината до юбилейната дата родените бебета са 3648, от тях 1890 момчета и 1758 момичета. Близнаците са 140, а тризнаците - 2.
На фона на понижената раждаемост за цялата страна, през последните 5 години болницата продължава да бележи ръст, обяви с гордост изпълнителният директор на „Майчин дом” проф. Виктор Златков.
Чуйте прякото репортерско включване на Добрина Добрева.Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..