Първоначално практикувана от робите в Бразилия, днес капоейра е разпространена по цял свят. В африканските култури танц и борба трудно могат да бъдат разделени едни от други. От там произлизат и многото танцови и акробатични елементи в капоейрата. Първоначалните форми на капоейра може да се разглеждат като разновидност на улични боеве. Капоейристите се събирали в банди в крайбрежните градове на Бразилия. В периода 1889 - 1937 тренирането на капоейра в Бразилия е било забранено и се е наказвало със затвор от 6 месеца до 2 години. Изхождайки от новата система, капоейра се разделя на две основни течения: капоейра режионал и капоейра ангола.
За да ни разкаже повече за това бойно изкуство на гости в студиото в рубриката „Бранш“ е инструкторът по капоейра Николай Асенов. Той е посветил вече 17 години на техниките и музиката, която съпровожда бразилското изкуство и въпреки че, живее в Испания, консултира родните треньори всеки път, когато е в София. Споделя, че практикуването на капоейра спомага за моделиране на фигурата, сигурност при евентуално нападение и същевременно с това допринася за по-голяма концентрация и сила на духа.
Чуйте повече за тайните на капоейрата от разговора на Мариана Гомилева с инструктора – Николай Асенов.
През днешния ден ще бъде ветровито. Ще духа умерен, в Дунавската равнина - временно силен вятър от запад-северозапад. Ще преобладава слънчево време с по-значителни увеличения на облачността в следобедните часове над Северна България. Минималните температури ще бъдат между минус 1° и 4°, в София - около 1°. Максималните ще са между 6° и 11°, в София -..
Последната седмица преди Коледа в София започва с два концерта на един от най-фееричните ансамбли в Европа - „Виена Шьонбрун Оркестра“. Тяхното музикално пътешествия из България започна от Пловдив на 10 декември и премина през няколко големи града, за да стигне до столицата. Концертите са в зала „България“, като поради големия интерес те са два в..
Ангел Джоргов, Кмет на Самоков за ски сезона, който се открива днес, за коледните украси и програми и всичко градско: "Открихме сезона на Мальовица, има сняг - не толкова, колкото ни се иска. Надяваме се, че природата ще е с нас. Мальовица е много красив семеен курорт. За Боровец продължаваме с безплатни карти за записаните деца в ски и..
Цветелина Николова е преподавател в ПТГ "Никола Вапцаров" и координатор на Иновационния лагер, който се прави от години. Той е за целия регион. Провежда се подобно на Junior Achievement, България. Идеята на тази глобална инициатива е да вдъхнови младите хора да изследват потенциала си и да се развиват чрез иновации, въображение и творческа мисъл, да..
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”. Благодарение на техните усилия и на съмишлениците им можем да посетим единствения Музей на киселото..
С урбаниста Здравко Петров говорим за улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните. На нея е една от най-интересните църкви е недалечната от Сточна гара "Св.Параскева". Навлизайки в карето на арх.Лазар Парашкеванов,..
Днес, 143 години след рождението на Лазар Добрич, българите едва ли знаят нещо повече за него, освен че е един от създателите на националния цирк. Неговото име е епоха в световното изкуство на манежа, авторските му номера все още печелят овации, но за времето си акробатът е бил и един от големите световни Дон Жуани. И също като първоизточника на..