Първоначално практикувана от робите в Бразилия, днес капоейра е разпространена по цял свят. В африканските култури танц и борба трудно могат да бъдат разделени едни от други. От там произлизат и многото танцови и акробатични елементи в капоейрата. Първоначалните форми на капоейра може да се разглеждат като разновидност на улични боеве. Капоейристите се събирали в банди в крайбрежните градове на Бразилия. В периода 1889 - 1937 тренирането на капоейра в Бразилия е било забранено и се е наказвало със затвор от 6 месеца до 2 години. Изхождайки от новата система, капоейра се разделя на две основни течения: капоейра режионал и капоейра ангола.
За да ни разкаже повече за това бойно изкуство на гости в студиото в рубриката „Бранш“ е инструкторът по капоейра Николай Асенов. Той е посветил вече 17 години на техниките и музиката, която съпровожда бразилското изкуство и въпреки че, живее в Испания, консултира родните треньори всеки път, когато е в София. Споделя, че практикуването на капоейра спомага за моделиране на фигурата, сигурност при евентуално нападение и същевременно с това допринася за по-голяма концентрация и сила на духа.
Чуйте повече за тайните на капоейрата от разговора на Мариана Гомилева с инструктора – Николай Асенов.
Българските железници са в по-лошо състояние отколкото преди 30 години . Няма развитие през годините. Средствата са недостатъчни за поддръжка, да не говорим за нови линии. Европейското финансиране е за определени линии и за европейските коридори. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Бунев , председател на Синдиката на..
Тази вечер (21 януари 2025 г.), в Зала 1 на НДК, легендарният джаз изпълнител Васил Петров празнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл. Заедно с него на сцената ще излязат музикантите от Плевенската филхармония с маестро Христо Павлов и специалните му гости - Хилда Казасян, цигуларката Зорница Иларионова и аржентинската..
Пьотър Илич Чайковски – Концерт за пиано и оркестър №1 и Модест Мусоргски/Морис Равел – "Картини от една изложба“ са двата концерта, на които публиката може да се наслади на 23 януари 2025 г. в зала „България“. Гостуващ диригент на Софийската филхармония ще бъде Ана Мария Патиньо-Осорио от Колумбия, а на пианото ще видим Наталия Милщайн от Фрнация...
Тази година започва нов цикъл от популярни лекции, посветени на историята на българското изкуство. Лекциите, обединени под заглавието "Два века изкуство в България", ще се проведат в Център 24. Цикълът от осем лекции ще проследи сложната и многопластова картина на културните и художествени процеси, които съпътстват развитието на България от началото на..
За днешния ден е насрочен изборът на председател на Софийски градски съд (СГС). Двама бяха кандидатите за председател на един от най-натоварените съдилища в страната - досегашният председател Алексей Трифонов и неговият заместник Руси Алексиев, който е бивш прокурор. Трифонов обаче в течение на процедурата се отказа и поиска да бъде възстановен на..
Генерирането на текстилни отпадъци е проблем, тъй като основната им крайна дестинация са сметищата. Поради безпрецедентно високите количества дрехи, които се произвеждат, консумират и биват изхвърлени, сегашният линеен модел – „вземи-направи-изхвърли“ оказва огромен натиск върху планетата – нейните ресурси, околна среда и климат. Важният преход към..
От днес влиза в сила забраната за износ на определени лекарства. Преди седмица служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, в която е указана забраната. Целта на крайната мярка е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските пациенти, опазване на тяхното здраве и гарантиране на непрекъснатост на..