Казват, че богатството на една страна е нейният народ. За да имаме здравомислещ, мотивиран и проспериращ народ обаче, е важно да се моделират успешно личностите на младите хора.
Според специалистите не трябва да се дават готови решения, а да се подкрепят младежите в пътуването им към себе си и в избора им: да преодоляват с повече увереност страховете и несигурността; да превръщат по-лесно неуспехите в ценен опит; да опознават себе си и градят пълноценни взаимоотношения с другите; да поемат отговорност за живота си и повярват в своя потенциал да сбъдват мечтите си; да бъдат себе си и... да се наслаждават на това!
Днешният ни гост е Милена Ненкова – магистър по психология със специализация по психология на управлението и магистър по българска филология, която в момента завършва обучението си по фамилна терапия и социални изследвания на пола.
Тя е част от екипа на фондация „Същност" и основен водещ на семинара „Към същността" за тийнейджъри, целящ подкрепа на младите хора в периода от живота, когато често си задават въпросите „Кой съм Аз?", "Какво мислят другите за мен?", "Какво искам?", "Ще се справя ли?", "Ще постигна ли мечтите си?" и много други въпроси. Изграден е върху основните идеи на семинарите "Същност", но предадени чрез методи и преживявания, които отразяват и отговарят на нуждите и предизвикателствата на динамичния свят на младия човек.
Чуйте повече в разговора на Мариана Гомилева с Милена Ненкова.
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..