"За" или "против" трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции между Европейския съюз и Съединените щати - тази страстно дискутирана тема в Европа в последните месеци се вписа и в българското публично пространство с дискусия, организирана от евродепутата Светослав Малинов в Дома на Европа в столицата.
През юли 2013 г. Европейската комисия започна преговори за сключване на споразумение между ЕС и САЩ за трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции, известно със съкращението ТПТИ, което обещава либерализиране на режима на инвестиции и търговия между двете страни, свободен пазар и обмен на стоки - това е едната страна.
Критиките обаче са насочени към липсата на всякакви подробности около този договор и непубликуването му нито на страницата на Парламента, нито на Комисията, както и с рисковите правила от наднационално ниво, които ще променят закони в самите държави, които пък от своя страна няма да могат да им противостоят и могат да бъдат ощетени с големи суми от гигантски корпорации.
Основната идея на българския евродепутат от Европейската народна партия Светослав Малинов е да се разясни повече какво стои зад този договор, но може ли да сме "за" нещо, ако не знаем какво пише в него и на какъв етап от преговорите сме в момента?
За разделението на гражданското общество в рамките на тази тема и какво беше изяснено по време на форума - чуйте от Юлия Владимирова.
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..