Ще бъдат представени в съпоставителен план Валдорфска педагогика, Монтесори педагогика, Озарена педагогика, Слънчева педагогика, Синергетическа педагогика, Демократично образование, Сугестопедия, както и теми, посветени на някои от ярките представители на хуманната педагогика.
Всяка педагогика се представя с четири презентации до 15 минути с теми:
Среда (Къде? Средства от средата, които подкрепят учебния процес – обзавеждане, материали, инструменти, кабинети, опитни полета...)
Дете. Философия. (За кого? Ролята на детето. Философията на педагогиката относно детето.)
Програма. Резултати. (Как? Предмети. Разпределение във времето. Резултати при децата.)
Учители. Родители (Кои? Как се избират учители? Как се развиват? Как се оценяват? Какво е участието на родителите?)
Родителите трябва да знаят възможностите на детето си. И да изберат най-подходящото за него училище.
Да няма деца без детство.
Сегашният модел е лош, не е хуманен.
Трябва да има по едно училище от всяка педагогическа система.
Това казва пред слушателите на Радио София Любов Миронова от Фондация Родители Учители Деца
Чуйте повече за предстоящия форум от разговора на Мариана Гомилева с организатора му Любов Миронова.
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...