Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Относно Националната програма за енергийна ефективност

Софиянци не бързат да санират. "Жив" пример със съседен блок е най-доброто доказателство за ефекта

Санирането в масовия случай се прави "на парче"
Снимка: Георги Корнейков, БНР
Едва 60-ина заявления са подадени в София за безплатно саниране на многофамилни жилищни сгради от общо 2800 сгради в София, които са допустими за участие в Националната програма за енергийна ефективност. Най-много желаещи да се възползват от тази възможност има в районите “Искър”, “Слатина”, “Младост”, “Подуяне” и “Триадица”.

Защо обаче голямата част от столичани не се престрашиха да заявят своя интерес от това иначе твърде примамливо предложение - безплатно да ти обновят фасадата и някои други части от сградата, в която живееш, като така всеки обитател ще може да намали разноските си за електро и топло енергия с близо 20 на сто.

На пръв поглед - парадоксално изглежда да откажеш нещо безплатно. Е, срещу това е нужно да бъдат положени и някои усилия от страна на собствениците на жилища.

Ще ви припомня, че за да кандидатстват по програмата, живеещите в блокове, изградени по индустриален способ, трябва да проведат общо събрание, да учредят сдружение на собствениците в общината и да го регистрират в Агенцията по вписванията като юридическо лице. След това се подават документи по образец в местната администрация. Ако общината одобри сградата, собствениците подписват с нея споразумение, с което ѝ делегират правото да ги представлява пред Българската банка за развитие, чрез която се разпределя бюджетът на програмата (1 млрд. евро).

В началото на тази година правителството одобри държавни гаранции в размер на 1 млрд. лева за Българската банка за развитие (ББР), която пък получи заем, за да стартира програмата. В нея могат да участват собствениците на апартаменти в жилищни сгради, строени по индустриален способ, до 1999 г., като първоначално заложеният минимум беше 36 апартамента. Може би именно в тази бройка се крие проблемът, а може би - това е ненавременната информация. От декември 2014-а на обществеността се обявяваше информация за инициативата „на час по лъжичка“. Така например, въпреки че е районът с най-много панелни сгради и най-много нуждаещи се от по-добра среда на живот „Люлин“

е последен в списъка по интерес към програмата за безплатно саниране. Регистрирани са 10 сдружения на етажни собствености, две от тях са подали заявления и вече имат сключени договори. Толкова.

В търсене на обяснение на ситуацията Даниела Бенишева се обърна към заместник-кмета по строителството Ирина Савина, а Георги Кольовски потърси районния кмет на "Люлин" Милко Младенов

Наскоро Министерският съвет прие решение за облекчаване на условията за участие в програмата за безплатното саниране. След влизането в сила на промените, в програмата ще могат да кандидатстват и отделни блокови секции. Те засягат блокове, които са с 10 входа, например.
Втората промяна предвижда сградата да бъде одобрена за саниране дори в случаи, когато не всички живеещи са съгласни на обновяването. Допуска се 5% от собствениците да не са съгласни с достъпа до апартаментите им. Условието, което е поставено в програмата, е общината да реши как да реализира този проект, така че блокът все пак да има обща визия. За целта вече санираните от собствениците си фасади ще бъдат обновени с топлоизолация и мазилка. В програмата за енергийна ефективност се предвижда и трета промяна, според която в нея могат да кандидатстват сгради с не по-малко от 32 апартамента. Досега броят им беше 36.

Заместник-кметът Ирина Савина обяснява как стоят нещата с районите с тухлено строителство и с по-малко жилища, както и в тези с еднофамилни жилищни сгради.
Чуйте репортерското проучване по темата.
.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Православната църква отбелязва празника Поклонение на честните вериги на св. ап. Петър

На 16 януари Православната църква отбелязва празника Поклонение на честните вериги на свети апостол Петър. На някои места денят се възприема като зимен аналог на Петровден. Денят е известен и като Петрово въже и Петрови вериги. По традиция се празнува за здраве на домашния добитък, да не пада и да не си разранява краката. Къщната работа в този ден..

публикувано на 16.01.25 в 09:38

Столичният инспекторат наложи глоби в шест района на София за непочистен сняг и лед

Заради непочистени от сняг и лед площи, Столичният инспекторат наложи глоби в районите "Студентски“, "Средец“, "Изгрев“, "Лозенец“, "Овча купел“ и "Искър“. Санкциите са глоба с фиш на място и акт за непочистени прилежащи площи около търговски обекти и други територии, каза пред Радио София Анета Савова от Столичния инспекторат. "Глобите..

публикувано на 16.01.25 в 09:23

Тихо, но студено време, в София температурата няма да превиши 0°

Днес преди обяд облачността ще е предимно значителна. В югоизточните райони от страната валежите ще спрат, докато в Югозападна България на места все още ще превалява слаб сняг, съобщиха от НИМХ. След полунощ на отделни места в котловините и около водните басейни видимостта ще бъде намалена. След обяд облачността ще се разкъсва и намалява, над Източна..

публикувано на 16.01.25 в 07:35

Временно спират водата в част от центъра на София и с. Бистрица

Във връзка с изграждане редуктор за налягане на ул. "Света Петка“, с. Бистрица, на 16 януари 2025 г. се налага спиране на водоподаването от 09.00 до 21.00 часа на живеещите в района на ул. "Манастирска“ и ул. "Клено“. При продължителност на строително-ремонтните дейности над 12 часа "Софийска вода“ ще осигури алтернативно водоснабдяване с..

публикувано на 16.01.25 в 06:24
Връченият мандат ще бъде изпълнен

"Форум", 15.01.25: България - 80 дни след последните парламентарни избори

В средата на тази седмица най-после можем да съобщим дълго очакваната новина за редовно правителство. В минутите на днешния "Форум" Иво Инджов и Аркади Шарков коментираха по темите: Кабинетът "Желязков" – състав, перспективи, възможности. Министри и хоризонти пред партиите в коалицията. В седмицата преди встъпването на Доналд Тръмп като..

публикувано на 15.01.25 в 18:25

Каква е ролята на изкуствения интелект в образованието?

Внедряването на изкуствения интелект в класната стая, макар и противоречиво, се разглежда от организации като ЮНЕСКО, ОИСР и Световния икономически форум като ключова стъпка към модернизация на образованието и подготовка на учениците за изискванията на съвременния свят. Според екипа на Приложна академия за образование "Синдео“, специализирана..

публикувано на 15.01.25 в 17:10
 Александра Петкова

Светът оценява научна разработка на Александра Петкова от НПМГ

Дванадесетокласничката Александра Петкова от Националната природо-математическата гимназия "Акад. Любомир Чакалов" (НПМГ) в София бе аплодирана от пълна зала с млади учени, след като в рамките на 7 минути представи своя разработка, с която допълва теорията на Келвин за константните вълни . Това стана преди броени дни по време на Нобеловите..

публикувано на 15.01.25 в 16:40