Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Относно Националната програма за енергийна ефективност

Софиянци не бързат да санират. "Жив" пример със съседен блок е най-доброто доказателство за ефекта

Санирането в масовия случай се прави "на парче"
Снимка: Георги Корнейков, БНР
Едва 60-ина заявления са подадени в София за безплатно саниране на многофамилни жилищни сгради от общо 2800 сгради в София, които са допустими за участие в Националната програма за енергийна ефективност. Най-много желаещи да се възползват от тази възможност има в районите “Искър”, “Слатина”, “Младост”, “Подуяне” и “Триадица”.

Защо обаче голямата част от столичани не се престрашиха да заявят своя интерес от това иначе твърде примамливо предложение - безплатно да ти обновят фасадата и някои други части от сградата, в която живееш, като така всеки обитател ще може да намали разноските си за електро и топло енергия с близо 20 на сто.

На пръв поглед - парадоксално изглежда да откажеш нещо безплатно. Е, срещу това е нужно да бъдат положени и някои усилия от страна на собствениците на жилища.

Ще ви припомня, че за да кандидатстват по програмата, живеещите в блокове, изградени по индустриален способ, трябва да проведат общо събрание, да учредят сдружение на собствениците в общината и да го регистрират в Агенцията по вписванията като юридическо лице. След това се подават документи по образец в местната администрация. Ако общината одобри сградата, собствениците подписват с нея споразумение, с което ѝ делегират правото да ги представлява пред Българската банка за развитие, чрез която се разпределя бюджетът на програмата (1 млрд. евро).

В началото на тази година правителството одобри държавни гаранции в размер на 1 млрд. лева за Българската банка за развитие (ББР), която пък получи заем, за да стартира програмата. В нея могат да участват собствениците на апартаменти в жилищни сгради, строени по индустриален способ, до 1999 г., като първоначално заложеният минимум беше 36 апартамента. Може би именно в тази бройка се крие проблемът, а може би - това е ненавременната информация. От декември 2014-а на обществеността се обявяваше информация за инициативата „на час по лъжичка“. Така например, въпреки че е районът с най-много панелни сгради и най-много нуждаещи се от по-добра среда на живот „Люлин“

е последен в списъка по интерес към програмата за безплатно саниране. Регистрирани са 10 сдружения на етажни собствености, две от тях са подали заявления и вече имат сключени договори. Толкова.

В търсене на обяснение на ситуацията Даниела Бенишева се обърна към заместник-кмета по строителството Ирина Савина, а Георги Кольовски потърси районния кмет на "Люлин" Милко Младенов

Наскоро Министерският съвет прие решение за облекчаване на условията за участие в програмата за безплатното саниране. След влизането в сила на промените, в програмата ще могат да кандидатстват и отделни блокови секции. Те засягат блокове, които са с 10 входа, например.
Втората промяна предвижда сградата да бъде одобрена за саниране дори в случаи, когато не всички живеещи са съгласни на обновяването. Допуска се 5% от собствениците да не са съгласни с достъпа до апартаментите им. Условието, което е поставено в програмата, е общината да реши как да реализира този проект, така че блокът все пак да има обща визия. За целта вече санираните от собствениците си фасади ще бъдат обновени с топлоизолация и мазилка. В програмата за енергийна ефективност се предвижда и трета промяна, според която в нея могат да кандидатстват сгради с не по-малко от 32 апартамента. Досега броят им беше 36.

Заместник-кметът Ирина Савина обяснява как стоят нещата с районите с тухлено строителство и с по-малко жилища, както и в тези с еднофамилни жилищни сгради.
Чуйте репортерското проучване по темата.
.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55
Ема Цветанова от

“Писателница” - инициативата, която популяризира творческото писане сред младите хора

“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..

публикувано на 21.02.25 в 18:10
Георги Вулджев

Бюджет 2025 е като този на служебния кабинет, но с "козметични разлики"

Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..

публикувано на 21.02.25 в 17:41
Водещият Боян Бочев с част от Ogi 23

Бандата Ogi 23 празнува 20 години на сцена

Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша.  Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..

публикувано на 21.02.25 в 17:41

Помагат ли новите технологии за интеграцията на хора с увреждания?

Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд. Как технологиите променят живота на..

публикувано на 21.02.25 в 17:33
Копривщица е едно от огнищата на българското Възраждане

Фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” събира почитатели на традициите

На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” .  “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..

публикувано на 21.02.25 в 16:31