Коломаратонците са от онази особена порода велосипедисти, които получават удовлетворение, не просто от придвижването с колело, но се подлагат и на изпитанието на дългите дестинации, като живеят почти неразделно от велосипеда си.
В наши дни почти всички държави от Централна и Източна Европа вече членуват в световното коломаратонско движение, но пробези на 1200+ км има само още в България и Русия, а от 2013 г. – и в Унгария. Освен популяризиране на коломаратоните в региона, проявата има няколко допълнителни цели.
Една от тях е да дава възможност на българи да се докоснат до атмосферата на супер дългите дистанции, да контактуват с чужденци – съмишленици и да получат статут на завършили със съответния медал – без да се налага да правят скъпо пътуване в чужбина.
От друга страна се дава възможност на чужденци да посетят нашата страна и да се запознаят с нейните прелести и реалности, както и да общуват със свои колеги и приятели. В студиото разговаряме с един от най-активните коломаратонци в страната, представител на Международната организация на коломаратонците и член на УС на Българската федерация по туризъм – Лазар Владиславов.
От думите му разбираме, че коломаратонството е страст, която дава различен поглед към живота. Чуйте разговора на Мариана Гомилева с Лазар Владиславов.
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..
На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..