Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

TTIP или краят на демокрацията в Европа?

Какво всъщност стои зад Трансатлантическото споразумение за инвестиции и търговия между САЩ и ЕС и може ли да имаме разумни причини да го подкрепяме, ако не знаем конкретните му клаузи? Също така - имаме ли ясна представа за икономическите и екологични последици от едно такова споразумение, прикрити умело от екстазната за всеки модерен неолиберал идея за "споразумение за свободна търговия"? Подобни въпроси обсъждаха днес журналисти и експерти на дискусионния форум "Рискове за българската индустрия от TTIP" в хотел "Балкан", организирано от списанието за политическа култура "A-specto", "Солидарна България" и фондация "Фридрих Еберт".

В ефира на "Радиокафе" коментирахме темата с колегата от програма "Хоризонт" Петър Волгин, който обърна внимание на няколко важни рискови фактора, които засягат това партньорство, за което обикновено или не чуваме нищо, или чуваме колко благодатно за всички ще е то.

"Проблемът е там, че началото на това партньорство беше водено на тъмно със секретни договаряния между ЕС и САЩ, в последно време нещата взеха да се променят, защото започна да излиза повече информация затова какво се подготвя, а с това в цяла Европа се увеличиха и протестите срещу споразумението."

Според Волгин това не е просто споразумение, а битка между мултинационалните корпорации и малкия и среден бизнес от друга страна, като печелившият накрая е ясен - още по-голямо разрастване на корпоративните структури в различни сфери на бизнеса за сметка на малките производители. Освен това трябва да се обърне внимание и на фактът, че това не е просто някакъв търговски договор, който се сключва за кратък период от време и който, дори и да не е чак толкова добър, в един момент ще изчезне и нещата ще се върнат постарому. Петър Волгин добави, че много наблюдатели определят това споразумение като икономическото НАТО, защото ако бъдат приети тези клаузи, така както са заложени, последиците ще продължават години наред върху всички държави.

Но ако тръгнем от другата страна, а именно на всички онези, които откриват единствено конспирация и параноя в страховете на граждани, движения, леви партии и организации, можем да провидим и преспиването на големия проблем, а именно краят на демократичните принципи в Европа. Защо? Тук се появява и може би най-неприятният ефект от този договор, а именно, фактът, че се накърнява националният суверенитет от гледна точка на законодателството. Ако възникне спор между чуждестранния инвеститор и държавата, този спор няма да бъде решаван от местните законодателни органи, а от вече придобилият гражданственост арбитраж, който ще действа в пълна анонимност и по никакъв начин няма да е ясно кого точно защитават в този арбитраж и как са избрани неговите членове. По силата на този механизъм чуждестранни компании могат да използват частни съдилища (арбитражи/трибунали) и да съдят правителства, ако сметнат, че техните печалби или инвестиционни възможности са засегнати от нови закони или промени в политиката. Фирмите могат да търсят обезщетения в огромни размери, достигащи милиарди евро. С други думи на компаниите се дават правомощия да оспорват  и потенциално да отменят решения на суверенните правителства.

"Ако държавата реши, че трябва да бъде повишена минималната работна заплата и я повиши, тогава някоя мултинационална корпорация може да прецени, че това повишаване на минималната работна заплата се отразява зле на нейния бизнес, тя тогава може да подаде иск във въпросния арбитраж и ще осъди държавата затова, че компанията не е могла да си прибере печалбите, които е калкулирала в началото", допълни като пример още Петър Волгин.

Да припомним, че последната седмица протести срещу властта на корпоративните компании и срещу строгите мерки за икономии от ЕС към Гърция имаше в Брюксел, а срещу политиката на остеритет на Консервативната партия на Великобритания стотици хиляди излязоха и по улиците на Лондон.

Чуйте разговора с модератора на дискусионния форум - радиожурналиста Петър Волгин.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шофьор загина при пожар в автомобила си на пътя Радомир - Перник

Водач на лек автомобил е загинал при пожар в автомобила си. Инцидентът е станал пет минути след полунощ на пътя Радомир – Перник.  Лек автомобил се ударил в бетонна стена, след което избухнал в пламъци. Колата е изгоряла напълно. Все още не e установена самоличността на водача.  Обгорелият труп е закаран в Съдебна медицина – Перник за аутопсия. Извършен..

публикувано на 17.12.24 в 13:33

През ноември безработицата у нас намалява

Продължават положителните тенденции на пазара на труда. Нивото на регистрираната безработицата през ноември е 5.16 процента и отбелязва минимално намаление спрямо октомври отчитат от Агенцията по заетостта. Към края на ноември регистрираните в Бюрата по труда са 146 414 души. Над 15 500 са намерили работа, което е със 700 повече спрямо октомври. Над..

публикувано на 17.12.24 в 12:36

БАБХ започна масови проверки преди празниците

Заради предстоящите празници Коледа и Нова година от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започнаха засилени проверки из цялата страна. Те ще продължат до 1 януари 2025 г., включително.  Проверките обхващат обекти за производство и търговия на едро и дребно, заведения за обществено хранене, пазари и борси, коледни базари, както и..

публикувано на 17.12.24 в 12:06

Ваня Тагарева: В завода за отпадъци се случват престъпления

В завода за отпадъци Николай Савов и екипът му са преправяли количествата на депонираните и заровени отпадъци. В завода за отпадъци се случват престъпления. София е пред екологична катастрофа.  Това заяви общинският съветник от групата на ГЕРБ в Столичния общински съвет (СОС) Ваня Тагарева, цитирана от БГНЕС.  Тагарева е категорична, че става въпрос..

публикувано на 17.12.24 в 11:56

"Трамвай 83" вече работи, предстои изграждане на туристически информационен център и на летище "София"

Новият туристически информационен център "Трамвай 83" вече работи в центъра на София. Той е възстановен през 2015 г. по инициатива на Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура“, с цел да бъде туристическа атракция и информационен център. "Трамвай 83" е поставен на пл. "Бански" върху релси от 1901 г., когато е пуснат в движение първия..

публикувано на 17.12.24 в 11:43

Пореден протест срещу застрояването в столичния "Изгрев", кметът на района е готов с решение

В 18.00 часа жителите на столичния район "Изгрев" ще излязат на пореден протест срещу застрояването на две градинки в междублокови пространства, които са зелени площи. Вече месец те се опитват да запазят градинката на ул. "Самоков" 14, както и тази на ул. "Тарас Шевченко". Имотът е реституиран през 90-те години на миналия век и в момента е..

публикувано на 17.12.24 в 10:16

Започва кампанията на Столичната община за подкрепа на социално слаби хора през зимата

За втора поредна година стартира инициатива на Столичната община за подкрепа на социално слаби и бездомни хора. Кампанията ще бъде открита в двора на храм "Света Параскева" в 11 ч. Целта е да се осигуряват храна и топли напитки през студения сезон с помощта на социалните центрове и доброволци. В София има три центъра за временно настаняване..

публикувано на 17.12.24 в 10:04