Защо посред бял ден в Борисовата градина пребиват дядо с неговите внучета и как за пореден път реалността се сблъсква с абсурда? Софийската районна прокуратура се самосезира за побоя над възрастния мъж в Борисовата градина, от прокуратурата съобщиха, че е направен втори разпит на пострадалия мъж и е проведено разпознаване в Първо районно управление. Мъжът, който беше пребит в парка в петък е със сериозни наранявания.
Побоят се е случил пред очите на двете му внучета - момче на 11 и момиче на 7 години. След нападението пострадалият е прекарал тежка операция, за да бъде спасено окото му, а 7-годишното момиченце се страхува да излиза от къщи.
„Заплашили сина ми, като го наричали циганин, мангал и т.н. Накарали го да свали току-що сменената превръзка на шитата си рана на крака, за да докаже, че не симулира за да проси“, разказа Петър Иванов, син на пребитият 67-годишен мъж в коментар във Facebook. В болницата лекарите повече от два часа са се борили да спасят окото на мъжа, в което са се врязали очилата му. Предполага се, че възрастният мъж е бил бит от група скинари, които помислили внука му за ромче. Полицията работи по залавянето на скинарите.
Коментар по темата потърсихме от Светла Енчева, която пише за бюлетина "Маргиналия", фокусиращ се върху човешките права, активна блогърка, също така социолог, нека чуем рамката по случая, която тя даде пред Юлия Владимирова - за нуждите от промени в Наказателния кодекс и бързината на действие при подобни случаи. Светла Енчева сподели още:
"Шансът и бързината имат няколко измерения. Добрите новини дотук са поне две - едната, че адвокатът на пострадалия Емануил Йорданов е склонен престъплението да бъде разследвано по член 162 на Наказателния кодекс, т.е. като престъпление от омраза и смята, че трябва да има разпознаваемост на този тип престъпления. Често в такъв случай адвокатите правят крачка назад, защото трудно се доказва този мотив. Втората положителна линия е, че прокуратурата се самосезира, след като случаят придоби достатъчно широка известност. Големият проблем обаче е с бързината и той не се свежда толкова до работата на полицията, а той е принципен и е заложен в Наказателния кодекс. Става дума затова, че при телесни повреди, които се смятат за леки, в някои случаи и средни, не се повдига обвинение, освен ако пострадалия сам не заведе иск. Това е силно нелогично, защото, представете си, полицаите виждат човек, който целият е в кръв, как точно могат да преценят каква е телесната повреда - тежка ли е, лека ли е, средна ли е?“
Целият коментар чуйте в звука.
Анкета за това информирани ли са гражданите и бил ли е публичният дебат по този случай достатъчно широк. Ето погледа на Златина Йовкова на мястото, където се случи побоят над възрастният мъж и по какъв начин този случай е засегнал хората - как те реагират на него, къде виждат проблема и ще има ли адекватни мерки.
Карлос Насар е най-търсената личност, a "Гунди – легенда за любовта" оглавява филмовите търсения в Google, в традиционния годишен обзор на платформата за най-търсените думи и изрази, които разкриват интересите на българите през 2024 година. Сред тях водещата тема са българските спортни успехи. Концертът на Тони Стораро се оказва по-търсен от..
Кметът на община Костинброд Трайко Младенов получи отличието в категория "Съвременна визия за иновативно управление на община“ (с над 8 хил. жители) от Годишните награди на Областния управител на Софийска област. Отличията бяха раздадени след 6-годишно прекъсване. През тази година управленският екип успя да постигне много за общината, каза..
Новата изложба на Любомил Драганов “Когато сутрин слушам джаз“ беше официално открита на 10 декември, в зала BLVD 138. Събитието отбеляза неговата 55-годишнина и предостави възможност на почитателите на изкуството да се докоснат до 25 специално направени акварела, вдъхновени от магията на джаза. Произведенията са посветени на..
Българската стопанска камара представи резултатите от годишното проучване сред членовете на Камарата относно бизнес климата през изтеклата година и очакванията за 2025 г. по отношение на икономическата среда, инвестициите, работните места и др. Традиционната онлайн анкета е проведена в периода 5 ноември – 6 декември 2024 г. сред 738 микро, малки,..
Инфлуенсърите обикновено създават съдържание, което е забавно, креативно и съобразено с интересите на младите хора. Те често изглеждат достъпни, автентични и модерни, споделят ежедневието си и предават идеята, че са „като нас“. Освен това играят ролята на „виртуални приятели“ на младежите, особено в периода на тяхното израстване, когато търсят..
За Панаира на книгата в София излязоха две нови издания на "Парижката Света Богородица" от Виктор Юго, с нови илюстрации, по повод откриването на възстановената катедрала "Нотр Дам" във френската столица, което се случи на 7 декември. Почти седмица след откриването на възобновената парижка катедрала, в България излиза луксозно издание на..
Климатичните промени оказват все по-голямо влияние върху ежедневието на хората, включително и в България. На този фон е кообразованието е недостатъчно застъпено в стандартните учебни програми и голяма част от младежите не се чувстват подготвени за предизвикателствата, които климатичните промени ще предоставят до края на живота им. Образователният..