Защо посред бял ден в Борисовата градина пребиват дядо с неговите внучета и как за пореден път реалността се сблъсква с абсурда? Софийската районна прокуратура се самосезира за побоя над възрастния мъж в Борисовата градина, от прокуратурата съобщиха, че е направен втори разпит на пострадалия мъж и е проведено разпознаване в Първо районно управление. Мъжът, който беше пребит в парка в петък е със сериозни наранявания.
Побоят се е случил пред очите на двете му внучета - момче на 11 и момиче на 7 години. След нападението пострадалият е прекарал тежка операция, за да бъде спасено окото му, а 7-годишното момиченце се страхува да излиза от къщи.
„Заплашили сина ми, като го наричали циганин, мангал и т.н. Накарали го да свали току-що сменената превръзка на шитата си рана на крака, за да докаже, че не симулира за да проси“, разказа Петър Иванов, син на пребитият 67-годишен мъж в коментар във Facebook. В болницата лекарите повече от два часа са се борили да спасят окото на мъжа, в което са се врязали очилата му. Предполага се, че възрастният мъж е бил бит от група скинари, които помислили внука му за ромче. Полицията работи по залавянето на скинарите.
Коментар по темата потърсихме от Светла Енчева, която пише за бюлетина "Маргиналия", фокусиращ се върху човешките права, активна блогърка, също така социолог, нека чуем рамката по случая, която тя даде пред Юлия Владимирова - за нуждите от промени в Наказателния кодекс и бързината на действие при подобни случаи. Светла Енчева сподели още:
"Шансът и бързината имат няколко измерения. Добрите новини дотук са поне две - едната, че адвокатът на пострадалия Емануил Йорданов е склонен престъплението да бъде разследвано по член 162 на Наказателния кодекс, т.е. като престъпление от омраза и смята, че трябва да има разпознаваемост на този тип престъпления. Често в такъв случай адвокатите правят крачка назад, защото трудно се доказва този мотив. Втората положителна линия е, че прокуратурата се самосезира, след като случаят придоби достатъчно широка известност. Големият проблем обаче е с бързината и той не се свежда толкова до работата на полицията, а той е принципен и е заложен в Наказателния кодекс. Става дума затова, че при телесни повреди, които се смятат за леки, в някои случаи и средни, не се повдига обвинение, освен ако пострадалия сам не заведе иск. Това е силно нелогично, защото, представете си, полицаите виждат човек, който целият е в кръв, как точно могат да преценят каква е телесната повреда - тежка ли е, лека ли е, средна ли е?“
Целият коментар чуйте в звука.
Анкета за това информирани ли са гражданите и бил ли е публичният дебат по този случай достатъчно широк. Ето погледа на Златина Йовкова на мястото, където се случи побоят над възрастният мъж и по какъв начин този случай е засегнал хората - как те реагират на него, къде виждат проблема и ще има ли адекватни мерки.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..