В района на Президентството и Министерския съвет се събраха огромен брой хора, които със своите скандирания и плакати обявиха, че са за реформите, но против кражбите. Те се обявиха за обективни цени на електроенергията. Протестиращите се отправиха на шествие към сградата на Народното събрание, но преди това се спряха пред сградата на Комисията за енергийно и водно регулиране, където със скандирания пожелаха оставката на нейния председател Иван Иванов. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев заяви, че работодатели и работници не желаят да се карат кой да плати сметката от увеличената добавка „задължение към обществото“.
В България почти половината от електроенергията, която се произвежда, се продава не на пазарни, а на преференциални цени. Ценовата надбавка от 40 лв., която КЕВР иска да сложи, не е пазарна величина и се определя, за да покрие дупката, която се отваря между пазарната цена и защитените преференциални цени на американските централи, на фотоволтаиците и когенерациите, каза още Васил Велев. Това прави 1 млрд. и 300 млн. годишно. Като добавим неефективната продажба, която е свързана с печалби за привилегировани търговци и загуби на НЕК, се получава, че всяко домакинство в България плаща за кражби, разхищения, за пладнешкия грабеж една заплата.
Протестиращите се обединиха около това, че трябва електроенергията да се продава на пазарни цени и че новата цена на тока ще доведе до сериозни сътресения в българската икономика. Според работодателите и техните служители, новата цена на тока ще доведе до повишаване на цените на различни стоки и услуги. Очаква се утре работодателските организации да обявят какви ще са следващите им действия.
Чуйте повече от репортажа на Ивайло Николов.
Днес работодатели и синдикати протестират срещу планираното поскъпване на тока за бизнеса. Очаква се протести да има в 29 града в страната и в тях да се включат работещите от близо 1000 фирми. Част от предприятията ще спрат работа. В София се провежда..
Последната седмица преди Коледа в София започва с два концерта на един от най-фееричните ансамбли в Европа - „Виена Шьонбрун Оркестра“. Тяхното музикално пътешествия из България започна от Пловдив на 10 декември и премина през няколко големи града,..
Ангел Джоргов, Кмет на Самоков за ски сезона, който се открива днес, за коледните украси и програми и всичко градско: "Открихме сезона на Мальовица, има сняг - не толкова, колкото ни се иска. Надяваме се, че природата ще е с нас. Мальовица е..
Цветелина Николова е преподавател в ПТГ "Никола Вапцаров" и координатор на Иновационния лагер, който се прави от години. Той е за целия регион. Провежда се подобно на Junior Achievement, България. Идеята на тази глобална инициатива е да вдъхнови..
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”...
С урбаниста Здравко Петров говорим за улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните. На нея е една от най-интересните..
Днес, 143 години след рождението на Лазар Добрич, българите едва ли знаят нещо повече за него, освен че е един от създателите на националния цирк. Неговото име е епоха в световното изкуство на манежа, авторските му номера все още печелят овации, но..
Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите..