В рубриката "Компас" ще ви отведем до едно достатъчно далечно и нестандартно място от света. Казва се Сиан - една от древните столици на Китай.
Там обичат да казват: „Ако не си бил в Сиан, значи не си бил в Китай”.
Разположен е в сърцето на страната - в Централен Китай. Той най-големият град и административен център на провинция Шънси с почти 3 милиона жители и около 10 хил. кв. км площ. Градът е бил столица по времето на 13 китайски династии с цели 73-ма императори.
Местоположението на Сиан позволявало на управляващите да контролират страната така, че единствено пограничните райони да играят роля на най-отдалечена спрямо столицата провинция и да реагират навреме при нападение. Разположението му го спасява и по време на Втората световна война, когато поради своята отдалеченост от Япония, градът преживява минимални загуби от бомбардировките.
Климатът там е сходен с този на България - 4 сезона, топло лято и относително студена зима, но с тази разлика, че заради мусоните в определени периоди той преминава от умерен в лек субтропичен с висока влажност на въздуха. Южният край на града „опира” в полите на планината Кинлинг, а от другата му страна на север преминава река Вей. Както можем да предположим, Сиан е с богато културно-историческото наследство и всеки по-ентусиазиран турист ще има доста натоварена програма, ако реши да посети дори само по-значимите обекти - коментира Убина, която е председател на отдела по туризъм към Сианската община.
Тя е дошла у нас, за да привлече повече туристи от България.
"Ще кажа само, че Сиан е отправната точка на Пътя на коприната. Освен това ние имаме над 2-хилядна история, в която няколко пъти сме били столица на Китайската империя. Това само по себе си означава, че историята ни е много интересна."
Символът на Сиан е Камбанената кула. Тя е изградена върху постройка от тухли и дърво и там се намира една от най-големите камбани в Китай - т.нар. „жингин”, тежащ 6500 кг, с височина 2,47 метра, изработена в далечната 711 година. Кулата е в центъра на града. Там се намира и най-дългата градска стена в света - малко над 13 км. Подобно на Великата китайска стена, е изградена така, че по нея може да се върви и дори да се кара велосипед. Всяка година през ноември по стената се провежда маратон. Близо до една от портите на стената се намира музей с калиграфии.
Градският исторически музей съхранява предмети от над 2000-годишната история на Сиан и е много посещаван, поради което е въведен лимит - до 6000 посетители дневно. Ако отидете достатъчно рано, можете да вземете и безплатен билет.
Не е за изпускане и Гората от каменни плочи, най-често възпоменателни, в музея на Сиан Бейлин. В неговите 7 зали е позиционирано многообразие от плочи и паметници с историческа и художествена стойност - скулптури, калиграфски надписи и живопис. Сред монолитните плочи най-популярна е Несторианската от 781-ва година, документираща период от над 150 години от китайската история. Най-популярната забележителност на града, тази, която предизвиква най-голям интерес сред туристите, е гробницата на Теракотената армия - огромна войска от скулптури в човешки ръст, които са част от мащабен некропол, за който учените твърдят, че едва 1% от неговите тайни и съкровища са открити при досега направените археологически проучвания. За Теракотената армия ни разказва и Хенсън Фа, американски възпитаник, който работи също в туристическия отдел на общината в Сиан.
"Теракотената армия е разкрита от археолозите през 1974 година. Това са коне и войници в реален ръст, изработени от преди около 2000 години. Постепенно обаче земята ги е погълнала. След като излиза тази археологическа находка учените установяват, че над изработката на фигурите са работили над 700 хиляди майстори-каменари в продължение на 38 години. Говорим за над 6000 скулптури - на войници, коне и дори колесници. Всъщност, те са проекция на армията на първия император по нашите земи Цин Шъхуан, известен още като Жълтия император. Това е неговата армия, увековечена в човешки ръст и изработена от теракота…
Комплексът гробница на Цин Шъхуан е включен в Списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО".
Днес Сиан е един от 13-те най-бързо развиващи се мегаполиса в Китай, културна столица и център на регион, успешно съхранил богатото си културно-историческо наследство. База е на военната промишленост. В него се намират няколко самолетостроителни завода. Студенти от всички краища на Китай се обучават в общо 51 висши учебни заведения. Със сигурност - едно място, което си заслужава да бъде посетено.
Днес преди обяд облачността ще е предимно значителна. В югоизточните райони от страната валежите ще спрат, докато в Югозападна България на места все още ще превалява слаб сняг, съобщиха от НИМХ. След полунощ на отделни места в котловините и около водните басейни видимостта ще бъде намалена. След обяд облачността ще се разкъсва и намалява, над Източна..
Във връзка с изграждане редуктор за налягане на ул. "Света Петка“, с. Бистрица, на 16 януари 2025 г. се налага спиране на водоподаването от 09.00 до 21.00 часа на живеещите в района на ул. "Манастирска“ и ул. "Клено“. При продължителност на строително-ремонтните дейности над 12 часа "Софийска вода“ ще осигури алтернативно водоснабдяване с..
В средата на тази седмица най-после можем да съобщим дълго очакваната новина за редовно правителство. В минутите на днешния "Форум" Иво Инджов и Аркади Шарков коментираха по темите: Кабинетът "Желязков" – състав, перспективи, възможности. Министри и хоризонти пред партиите в коалицията. В седмицата преди встъпването на Доналд Тръмп като..
Внедряването на изкуствения интелект в класната стая, макар и противоречиво, се разглежда от организации като ЮНЕСКО, ОИСР и Световния икономически форум като ключова стъпка към модернизация на образованието и подготовка на учениците за изискванията на съвременния свят. Според екипа на Приложна академия за образование "Синдео“, специализирана..
Дванадесетокласничката Александра Петкова от Националната природо-математическата гимназия "Акад. Любомир Чакалов" (НПМГ) в София бе аплодирана от пълна зала с млади учени, след като в рамките на 7 минути представи своя разработка, с която допълва теорията на Келвин за константните вълни . Това стана преди броени дни по време на Нобеловите..
"На кино на село" е ежегоден фестивал, който стартира в село Трудовец през юли-септември 2024 г. Целта е да се осигури равен достъп до новите кинопродукции в малките населени места в България, чрез изграждане на мрежа от кино-села и местни "кино-будители". За тази година са предвидени 60 прожекции в 10 български села, каза пред Радио София..
Нов Правилник за дейността на Съвета за осиновяване е публикуван от социалното министерство за обществено обсъждане. Във връзка с промените в Семейния кодекс от края на 2023 г., социалният министър издаде Наредба за реда за вписването, воденето, съхраняването, поддържането и функционирането на Националната електронна информационна..