Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Горещи точки" в България - реакции на политическите сили

Снимка: БГНЕС

Преди да се заговори за "горещи точки", е необходима достатъчно надеждна и обективна информация от службите за сигурност. Това каза в кулоарите на парламента говорителят на БСП Атанас Мерджанов:

Ставаме свидетели за пореден път как горещите, важни новини за България ги научаваме от Брюксел, без това да е споделена позиция на българското правителство. Нещо, за което ние настояваме от началото на тази година, правителството, лично министър-председателят да се е ангажирал с единна българска позиция, която достойно да бъде защитена. Вместо това ние ставаме свидетели на изненадващи инициативи от страна на г-жа Меркел, които били подкрепени и поискани от нашите български представители. "Горещата" точка може и да е нещо уместно, може и да е нещо важно за България, но затова трябваше да бъде проведена достатъчно сериозна дискусия с експертите и подчертавам с всички политически сили.

Според Магдалена Ташева от "Атака" откриването на "гореща точка " в България би било много опасно:

Аз смятам, че Ангела Меркел не лъже, защото те купуват суверенитет, тези в Брюксел. Те предлагат по 6 хиляди евро на глава на пришелец, ако страната се съгласи да приеме такова огромно мнозинство, което ще я унищожи като християнска православна нация. Да не говорим, че квотите, които Меркел и нейните лейтенанти са измислили, те са абсолютно незаконни. Приветстваме решението на Словакия да съди Брюксел за подобен диктат. Приветстваме и позицията на унгарското правителство и лично на Виктор Орбан.

Борис Станимиров от Реформаторския блок заяви, че в случая става въпрос за хипотеза:

"Гореща точка" в България е хипотеза, в случай че България бъде подложена на този натиск, на който в момента са Гърция и Италия. Там ще бъдат "горещите точки", защото е всепризнато, че това са страните с най-голямо напрежение, но ние сме изложени на риск и цел №1 е да излезем от Дъблинския регламент, който би могъл да ни наводни с хора и цел номер две е да осигурим солидарно отношение на целия ЕС и поемане на такъв поток. Механизмът за това нещо се нарича "гореща точка". Така че аз го разглеждам като хипотеза и смятам, че това е последователна политика, заедно със сериозната охрана на границите, която би дала добър резултат.

Валери Симеонов от Патриотичния фронт отказа да коментира тема, по която няма достатъчно информация:

Трябва да ми разкажете и да ми обясните какво е "гореща точка", защото аз не знам. Днес не съм се чувал с Ангела Меркел да я питам какво има предвид. Не мога да коментирам някакъв буквален превод. Никой не си е направил труда да изясни за какво става въпрос, ние да коментираме, да преливаме от пусто в празно. Не съм привърженик на празните интервюта.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.