Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започват проверки по зимните курорти преди старта на сезона

2
Снимка: БГНЕС

Откакто започнаха масираните проверки на Комисията за защита на потребителите, са намалели значително случаите, в които се продават тютюневи изделия на ученици край обектите около училищата и спирките на градския транспорт. Това посочи председателят на комисията Димитър Маргаритов.

„Статистиката ни показва, че ако в  началото на кампанията, констатирахме в около 30% от случаите продажба на цигари, то сега те са  два пъти по-малко.“

Маргаритов увери, че проверките ще продължат през цялата учебна година. Той коментира и нашумелите злоупотреби на продажба на бележници и лични карти в комплект с подвързии за тях без възможност да бъдат закупени поотделно.

„Много родители купуват учебни помагала онлайн, така че към тях много лесно може да се сложи и този комплект. Така се оказва, че вие плащате в пъти повече и затова комисията акцентира върху търговията и в тези портали. Важно е потребителите да знаят, че купувайки дадена стока онлайн, те могат да я върнат в 14-дневен срок от датата на получаване, като много търговци си спестяват тази информация или съкращават срока на 7-дневен. Това важи и за срока за възстановяване на сумите, регламентирано по закон“.

Председателят на КЗП увери, че през предстоящия зимен сезон ще се проведат кампании, свързани с наблюдения и контрол върху качеството на туристическия продукт.

Чуйте още от разговора на Мариана Гомилева с Димитър Маргаритов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
С Елена Панчовска

Софийски разкази - По следите на знанието и държавността

Елена Панчовска за инициативата " По следите на знанието и държавността " на БАН: "Много от членовете-основатели на Българското Книжовно Дружество са сред основателите на новата българска държава. Образователният маршрут съм подготвила и като екскурзовод, но и като човек, който работи в БАН.  Започваме от сградата на БАН, чийто първи камък е поставен..

публикувано на 04.10.25 в 16:00

Историята оживява - Гвардейският оркестър на България, марш първи

Гвардейският оркестър на България е първото музикално формирование в България, осъществил и първите записи в различни жанрове, които ще чуем тук. Историята на оркестъра е описана в книгата на д-р Галя Грозданова-Радева, тук е и Стефани Михайлова, съдействаща за съставянето и представянето на книгата: д-р Галя Грозданова-Радева: "Военните оркестри са..

публикувано на 04.10.25 в 15:00
Никола Анастасов и Мария Косева

Адресите на любовта – Никола Анастасов и Мария Косева

Всички знаем кой е легендарният актьор Никола Анастасов. Но колцина си спомнят за съпругата му, една от първите естрадни певици у нас - Мария Косева. Когато се залюбват, тя е много по-известна от него и е на прага на международна кариера. Отказва се от сцената в името на семейството. Живеят заедно 56 години и до края Мария нито съжалява за..

публикувано на 04.10.25 в 14:00
Красимир Паунов

Премерените решения носят успех

Дни на дълголетието в Боровец от 24 до 26 октомври - при нас е един от лекторите, Красимир Паунов, експерт по спортна физиология и професионален състезател по бодибилдинг: "Спортната физиология изучава как тялото реагира на физическо натоварване. Какво можем да направим за подпомагане на даден мускул за изграждането на здраво и хубаво тяло. Но..

публикувано на 04.10.25 в 12:27

Съвременен и социален цирк

В "Цирколюция" - "Народен цирк", където музиката среща цирка, поканата е от Гео Калев: "Фестивалът ни започва в 11 тази сутрин, безплатно е за ученици и учители. Ще чуем малко от музиката на Панчо Владигеров и модерна народна музика, ще е много приятна и смешна, под режисурата на жонгльора Дарио Табаков. Тази вечер спектакълът ни е напълно безплатен..

публикувано на 04.10.25 в 10:55
С Марта Джурина

Една тема води до друга

Самостоятелната изложба на живеещата и работеща в Берлин българска художничка  Марта Джурина  и серията ѝ „Флуидна светлина“. С нас са Марта Джурина   и кураторът на изложбата Веселина Сариева: "Заминах за Берлин в 2009 и досега ми се отразява доста добре. Взех магистратура по изкуствознание, която също ми е полезна до ден-днешен в работата...

публикувано на 04.10.25 в 10:39

Приказка, която се създава в момента

Фестивал „ Силата на човешкия дух “: Празник на вдъхновението! - Анелия Кирилова от Сдружение „Направено с любов“: "Наложи се да променим локацията заради времето - идеята бе да сме на открито, сега ще сме в Младежкия дом в Мошино. Гостите на фестивала могат да се докоснат до магията, сътворена от творците ни - хора с увреждания. Виждаме колко е..

публикувано на 04.10.25 в 09:51