Социалната политика на Столичната община е основната тема в „Ритъмът на столицата“ днес. Специален гост в предаването беше Минка Владимирова, директор на дирекция „Социални дейности“ към общината.
Тя коментира, че в момента в столицата се реализира проект„Шанс за децата", по който са осъществени 16 социални услуги от резидентен тип, изградени са 13 центъра за настаняване от семеен тип, 2 „Преходни жилища" и 1 „Защитено жилище" на територията на 8 столични района. С него се цели прилагане на нов, устойчив комплексен подход за повишаване качеството на живот и насърчаване на социалната интеграция на децата и младежите с и без увреждания, настанени в специализирани институции.
След анализ на ситуацията са идентифицирани следните проблеми на децата и младежите, настанени към момента в институции: липса на равно начало в сравнение с децата и младежите, които растат в семейна среда; липса на умения и компетенции за получаване на трудова реализация; социална изолация; липса на индивидуално внимание и грижи; липса на условия за индивидуална работа с цел преодоляване на дефицитите от уврежданията и/или институционализацията, липса на подкрепа за развитие на потенциала на децата с увреждания и изграждане на трайни отношения и социални контакти в общността.
Настаняването на деца и младежи в преходното жилище е възможност за осигуряване на независим начин на живот, подпомогнати от професионалисти, с цел подготовка за самостоятелен живот.
Как София протяга ръка на бездомни, гладни и премръзнали?Достатъчни ли са двата кризисни центъра на общината, за да поберат нуждаещите се от временен подслон в столицата? Какви средства се отделят за социални услуги и какъв бюджет се залага за 2016 г. в сферата на социалната политика на Столичната община?
Чуйте повече подробности по тези теми от разговора на Красимир Мартинов с Минка Владимирова.
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..