2015 г. бе добра за България, но в началото на 2016-та прогнозите са, че тя няма да бъде толкова добра, колкото предишната не само за света, но и у нас. В IT индустрията в България бизнесът се опитва да върне и задържи кадрите със заплащане близко до това, което те биха получавали в развитите страни.
Това заяви днес икономическият министър Божидар Лукарски по време на 10-та годишна среща на бизнеса с правителството на тема: „България в глобалната несигурност”-рисковете и възможностите за икономиката, която се провежда в София. Той взе участие в дискусията за икономическите приоритети за 2016 г., за възможността за растеж отвъд еврофондовете и кои сектори имат потенциал и какво стои зад техния успех, предаде БГНЕС.
Темата ми няма да е за висшето образование, което у нас е добро, а за средното, което има проблеми, продължи Лукарски. Това рефлектира в липсата на квалифицирани, изпълнителски кадри в машиностроенето и автомобилостроенето. Точно този проблем спъва инвестирането в тези области в България. Няма също и квалифицирани шивачки и даде пример, при който инвеститори не могат да си намерят работници на вече завършен, изграден обект. Реформата в образованието е важна и за преодоляване на регионалните диспропорции, подчерта Лукарски.
Той говори за вътрешната стабилност, но ситуацията в близки региони също оказват въздействие у нас, смята министърът. Въпреки това се надявам на ръста, който постигнахме през 2015 г., разчитам и на ОП „Иновации и конкурентноспособност”. Не съм съгласен, че европейските средства не са двигател на конкурентноспособността у нас, опонира той на подобни становища. Направихме София Тех Парк, създаваме не само аутсорсинг производства, но и наши продукти, изработени в България, каза той. Лукарски се надява, че и с въвеждането на „синята карта” ще привлечем инвеститори.
Забавянето на темповете на икономиката, свързаните с геополитиката рискове, а и заради очаквания спад на износа трябва да се стартират набелязаните реформи, смята той. Трябва да се намали административната тежест, да се подпомогнат малките и средни предприятия, да се борим активно с корупцията и да насърчим износа, посочи министърът. Не по-маловажно е да се стимулират експортно ориентираните компании, предлага Лукарски. Износът на България към трети страни, извън ЕС, се е увеличил напоследък с около 0.8%. Тези страни са Турция, Китай, Руската федерация, САЩ и др. Става дума за износ на иновативни стоки с висока принадена стойност.
На срещата беше и нашият репортер Златина Йовкова, от която ще научим повече – чуйте.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..