Закон за защита при свръхзадълженост на физическите лица, е изключително необходим в днешно време. Недостътък е, че у нас все още липсва правна регулация, която да урежда несъстоятелността на гражданите. Това дискутираха за първи път през тази седмица на експертна кръгла маса икономисти, представители на Конфедерацията на независимите синдикати в България и националният омбудсман Мая Манолова.
Въпреки че подобен законопроект е внесен от политическа партия „АБВ“ за разглеждане от Народното събрание преди близо година, досега той не е обсъждан в нито една комисия.
Целта на подобна регулация е на длъжници, които съдът докаже, че са добросъвестни, да им бъдат опрощавани дълговете. За възможността физически лица да обявяват личен фалит у нас се говори от няколко години, но такъв закон така и не е приет. Заедно с Румъния сме единствените страни-членки на ЕС, които нямат правни текстове, които да уреждат проблема, макар че северната ни съседка вече е разгледала подобен законопроект на първо четене. Като национален омбудсман и народен представител преди това, Мая Манолова се е сблъсквала нееднократно със случаи на хора, които не могат да изплатят дълговете си, и дори при изземане на имуществото им, продължават да бъдат преследвани от кредиторите.
Според нея 13 са въпросите, които трябва да намерят отговор в закона, като във всички текстове трябва да се търси баланс между защитата на длъжника и интересите на кредиторите. Според информация на КНСБ, българите в несъстоятелност са между няколстотин хиляди дори 1 милион, което още повече доказва нуждата от подобна правна рамка, заяви президентът на Конфедеряцията Пламен Димитров.
Два законопроекта за закона за частния фалит бяха обсъдени от синдикатите, икономистите и омбудсмана. Единият е на Асоциацията за финансова коректност, използвала за пример този на Румъния, а повече за него разказва Николай Островски от Асоциацията.
Депутатът от „АБВ“ Лъчезар Никифоров допълни, че определението за добросъвестнен длъжник е посочено в законопроекта, като трябва да има ясна разлика между граждани, които не могат и такива, които не искат да си плащат.
До края на март експертна група ще събира информация и ще я анализира, за да може да се пристъпи и към по-решителни мерки за приемането на закон за частния фалит.
Гледните точки може да чуете в прикачения звуков файл
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..