По отношение на възможностите за европейски стажове и допълнителна квалификация след придобитите в училище или университета умения, в ЕС изключително популярни са програмите "Еразъм плюс" и "Еразъм за предприемачи".
Програма „Еразъм+“ има за цел подобряване на уменията и пригодността за заетост, както и модернизиране на образованието, обучението и работата с младите хора. Тази 7-годишна програма има бюджет от 14,7 млрд. евро - увеличение с 40% в сравнение с предходните подобни инициативи. Според разчетите програмата дава възможност на над 4 милиона европейци да учат, да се обучават, да придобият трудов опит и да работят като доброволци в чужбина.
По „Еразъм+“ се подкрепят транснационални партньорства между институции и организации, работещи в областта на образованието, обучението и младежта, с цел стимулиране на сътрудничеството и изграждане на връзки между сектора на образованието и трудовия сектор, за да се преодолее липсата на умения, която се усеща в Европа. Подпомагат се и националните усилия за модернизиране на системите в областта на образованието, обучението и младежта. Освен това получаването на финансиране става по-лесно отколкото при предишните програми поради опростяването на правилата.
По тази програма през 2014 г. обучения са преминали 9817 българи, а 1757 са били на обмен. В същото време 957 университетски преподаватели са повишили своята квалификация в чужбина.
Не така стоят нещата с другата програма "Еразъм за предприемачи" - едва 90 души са кандидатствали по нея в България, което - според евродепутата Андрей Новаков - е катастрофа. Програмата Еразъм за млади предприемачи осигурява съдействие на желаещи предприемачи да придобият необходимите умения за стартиране и/или успешно управление на малък бизнес в Европа. Новите предприемачи се събират и обменят знания и идеи за развитие на бизнеса с опитен предприемач, при когото остават и работят заедно в продължение на един до шест месеца.
И още една полза от програмата "Еразъм за млади предприемачи". В дългосрочен план всеки бизнесмен може да се възползвате от възможностите на широката мрежа от контакти и, евентуално, да реши да продължи сътрудничеството с чуждата компания, при която е бил на стаж, като се превърнат в дългосрочни бизнес партньори (например, чрез съвместни предприятия, подизпълнителски дейности, отношения възложител-доставчик и др.).
Чуйте повече по темата.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..