Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсва концепция в ловната кинология

В България не съществува адекватна политика за развитието на ловната кинология. Макар да имаме много успехи в състезания, не съществува дори програма, с която да се покаже на кандидатите за собственици на ловни кучета, какви са характерните особености на кучетата, кои от тях като стил на работа ще са най-добри. Това заяви съдия Катя Стефанова, ангажирана с ловната кинология.

Тя споделя, че в Закона за лова, отглеждането и обучението на животните на практика не е представено. Това важи и за наредбата за ловна кинология, която също е неприложима. А именно ловната кинология е един от основните елементи, с който би трябвало да се развие законът, допълни още Катя Стефанова. Тя също така разказа, че една от основните грешки, които ловците правят от незнание е сами да селектират породите.

Съдията посочи, че все пак не липсват и добри примери - ловни клубове са изготвили правилник за провеждането на състезания  на кучета от 7-ма породна група. А първото такова ще се проведе на 2 април във Вълчедръм.

Още по темата чуйте от разговора на Мариана Гомилева със съдия Катя Стефанова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната община проучва нагласите на родителите при избор на детска градина

Остават броени дни до крайния срок за участие в анкетата на Столичната община за проучване на нагласите на родителите при избор на детска градина. Допитването цели да се откроят критериите, нуждите и очакванията, които имат майките и бащите, когато на детето предстои да постъпи или вече е в детско заведение. Местната администрация ще използва..

публикувано на 11.11.25 в 16:46

Националният ден за борба с инсулта ще се отбелязва официално на 11 ноември

Национален ден за борба с инсулта ще се отбелязва официално на 11 ноември. Това обявиха от Асоциацията за инсулт и афазия. Целта е да се насочи вниманието към превенцията и да се насърчи подкрепата на засегнатите от този проблем. Това е денят, в който България предприема своята първа съгласувана крачка към осъзната национална политика за грижа към..

публикувано на 11.11.25 в 16:10

Столичният инспекторат проверява за нерегламентирано палене и изхвърляне на отпадъци

Проверките за нерегламентирано изгаряне на отпадъци в отоплителните уреди в кв. "Факултета" започнаха. От две седмици служители на Столичния инспекторат използват дронове, с които установяват случаите на замърсяване на въздуха и съставят актове на нарушителите. Безпилотните летателни апарати се включват в контролната дейност на инспекторите от..

публикувано на 11.11.25 в 15:31

Осигуряват мобилни екипи за психологична грижа в София

Националният център за психосоматика осигурява мобилни екипи за психологична грижа в София, които посещават пациенти в тежко физическо състояние и не могат да отидат до кабинет. Клиничните психолози извършват домашни посещения на болни с онкологични заболявания, при които често липсва адекватна психологична подкрепа. Консултациите подпомагат..

публикувано на 11.11.25 в 15:16
Петя Георгиева и Ива Ранковска от ИПИ

Национална кампания "Занеси здраве" за по-добър достъп до лекарства на хората от малките населени места

В 21 век фактът, че близо два милиона души са без аптека в различни населени места в страната, е не само тревожен, той е потресаващ, на фона на още данни, според които 2,6 процента от брутния вътрешен продукт  ( БВП ) отиват за лекарства, основно от джоба на пациентите. Експерти на Института за пазарна икономика  ( ИПИ )..

публикувано на 11.11.25 в 15:04

Възстановено е електрозахранването в тунел "Големо Бучино" на АМ "Струма"

Електрозахранването в тунел "Големо Бучино" на автомагистрала  "Струма" е възстановено. От ЕРМ Запад съобщават, че тази сутрин е извършено кратко прекъсване на едното от двете захранвания на тунела по искане на Електроенергийния системен оператор. По неизяснени причини не се е включило резервното захранване, което се осигурява от съоръжение,..

обновено на 11.11.25 в 13:20

НОИ: Средният осигурителен доход за септември е 1882,97 лв

Размерът на средния осигурителен доход за страната за месец септември 2025 г. е 1882,97 лв., а размерът на средномесечния осигурителен доход за страната за периода от 01.10.2024 г. до 30.09.2025 г. е 1798,95 лв., съобщават от Националния осигурителен институт. Определеният средномесечен осигурителен доход за страната за посочения период служи при..

публикувано на 11.11.25 в 12:27