Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детска къща беше открита в София, защото "всяко дете се нуждае от семейство, за да се развива пълноценно и да се чувства сигурно"

Снимка: myki.watch

В края на работната седмица в столицата официално беше открита уникална за страната ни Детска къща. Тя е изградена в кв. "Сердика" и е предназначена за деца, разделени от родителите им още в първите дни на техния живот. 
Проектът "Детска къща" стартира още през 2012 г. от фондация „За Нашите Деца“. Тогава първите две деца, разделени от биологичните им семейства, бяха настанени в уютен апартамент в София, а там за тях са полагали грижи психолози и педиатри, както и семейство доброволци - спомни си изпълнителният директор на фондацията Иванка Шалапатова.
В началото на настоящата година останалите в апартамента деца се преместени в новопостроената Детска къща в квартал "Сердика". За построяването й с помощта на дарители са събрани 557 000 лева. Допълнително са дарени 48 000 лева под формата на безвъзмездни услуги и материали на строителни и други фирми. Детската къща е изградена за година и половина върху терен, предоставен за безвъзмездно ползване от Столичната община за срок от 10 години - посочи кметът Йорданка Фандъкова. 
Животът в Детската къща е организиран като в семейство. Тя осигурява естествена възможност за контакт между детето и неговите родители, роднини или приемащи семейства. Главните действащи лица са семейство Силвия и Ивайло Иванови. Самите те имат две биологични деца - момичета на 9 и 19 години. В Детската къща заедно с тях живее по-малката им дъщеря. Семейство Иванови имат опит като приемни родители и досега са се грижили за две приемни деца. Според тях, „всяко дете се нуждае от семейство, за да се развива то пълноценно и да се чувства сигурно". Философията на Детската къща е тя да даде истински дом на между 6 и 8 бебета и малки деца, изоставени или разделени от родителите си в първите седмици или месеци от своя живот. Бебетата, които се изоставят още в родилно отделение, засега нямат друг шанс освен да бъдат настанени в социален дом, докато отговорните служби решат съдбата им. Вместо в дом, тези деца ще могат да отидат в Детска къща, където да получат любов и грижи, докато за тях се намерят осиновители, приемно семейство или пък се върнат при родителите си. При излизането на всяко дете, друго ще идва на негово място - казват инициаторите. В същото време, условията за децата без родители в столицата се подобряват с всяка изминала година - подчерта кметът Фандъкова и припомни и, че Столичната община също инвестира в изграждането на къщи от семеен тип. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13