От учредяването й през 2010 г.титлата „Европейска зелена столица“ е присъждана до момента на седем града. Първи беше Стокхолм през 2010 г., следван от Хамбург - през 2011 г., Витория-Гастеис в Испания - през 2012 г. и френския Нант - през 2013 г. Зелена столица на Европа през 2014-а беше Копенхаген, през 2015-а - Бристол, а сега титлата принадлежи на словенската столица Любляна.
Още миналото лято инициативен комитет от неправителствени организации стартира работата по създаването на платформа „София - европейска зелена столица“. Нейната цел е да ангажира общественото и политическо внимание, енергията и ресурсите за превръщането на София от един от градовете с най-влошени екологични показатели в Европа в истински еко град, следващ политика за устойчиво развитие, който да бъде пример и лидер в региона.
Тогава инициаторите изпратиха и писмо-предложение до кмета на София да внесе кандидатурата на град София за участие в конкурса, организиран от Европейската комисия. От комитета подчертаха, че имат готовност да предложат програма от мерки и проекти, „които в следващите 5-7 години да преобразят града и да го превърнат цитирам "от периферна за Европа столица в зелен лидер с ярка идентичност“.
Но как е възможно това – повече подробности от репортажа на Красимир Мартинов.
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..