За пореден път на дискусия в София беше обсъдена връзката "образование-наука-бизнес". Форумът е част от инициативата "Научните чудеса на България" и в него се включиха представители на БАН, ректори на висши училища, бизнесмени, депутати и министърът на образованието Меглена Кунева.
Председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров, като домакин на дискусията, подчерта, че изследванията на академията трябва да се обвържат по-тясно с българските университети и така да се подобри качеството на висшето образование, а оттам да се подпомогне индустрията.
В бордовете на университетите започва да се усеща нуждата от мениджър до ректора или декана, коментира вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева по време на дискусията „Научните чудеса на България“. Темата за мениджърите си проправя път и безспорно това е работеща световна практика, която обаче трябва да бъде внимателно помислена преди да бъде прилагана, за да са ясни целите и отговорностите, подчерта тя. И даде за пример Софийския университет, който вече е обявил конкурс за мениджър. В МОН, каза още Меглена Кунева, в момента се работи активно по Програма за подпомагане на младите учени в България.
Програмата обезпечава задържането на млади висококвалифицирани специалисти в България. Това е нов механизъм за привличане на изявени доктори - изследователи, които да извършват научноизследователска дейност в приоритетните направления на Иновационната стратегия за интелигентна специализация и въвеждане на иновационно докторантско обучение. От друга страна просветното ведомство има споразумение с БАН, също за програма, която подпомага младите учени в България. Министър Кунева коментира, че съзнава това, че средствата не да достатъчни.
С подробностите ни запознава Красимир Мартинов – чуйте неговия репортаж.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..