Тракийският град Кабиле е съществувал в Античността и е бил разположен в близост до днешен Ямбол. Това е и една от туристически атракции в региона, разказва Мирослав Козарев, археолог в Регионалния исторически музей в Ямбол.
Самият Мирослав Козарев е част от римските легионери по време на възстановките, за които можете да заявите желание за участие в Регионалния исторически музей на Ямбол. Координатите ще откриете в интернет страницата на музея, която също си заслужава да посетите. Античният град Кабиле, за който ви разказваме днес, възниква към края на ІІ хил.преди н.е. край голям култов център на възвишението Зайчи връх. През античността градът е бил важен икономически и културен център в Югоизточна Тракия и Долна Тунджа. Според историческите сведения Кабиле е превзет от Филип Македонски през 341 година преди н.е., а по-късно за известно време в него е пребивавал и синът му Александър ІІІ Велики Македонски. През първата половина на ІІІ век преди н.е. Кабиле е бил резиденция на тракийските царе Спарток и Скосток. Той е и единственият град във вътрешна Тракия, който разполагал със собствена монетарница. След като е превзет от римляните, в началото на ІІ век от новата ера Кабиле се превръща в един от най-важните римски военни лагери в провинция Тракия. Градът престава да съществува, след като аварите го разрушават в края на VІ век.
За разлика от други антични градове, върху Кабиле не е застроено съвременно селище и това го превръща в лесен за експониране и разкопки обект. Находките, открити при проучвания в района, са експонирани в археологическия музей към резервата. Разкопките на открито, които също могат да бъдат разгледани, включват останки от базилики и църкви, от крепостни стени и обществени сгради. Интерес за онези, които са запалени по културния туризъм, представлява и самото възвишение "Зайчи връх".
Една от най-впечатляващите постройки в античния град Кабиле е банята, известна като Големите терми. Заема площ от около 1100 кв.м. и е изградена от ломени камъни и тухли, споени с хоросан. Строителството на банята се извършва през 3 век от новата ера. Големите терми се състоят от множество помещения с различни размери и функции - топли и студени басейни, съблекални и предверия. Отоплението е осъществявано чрез топъл въздух, цилкулиращ под подовете на помещенията. Въздухът е загряван от огнища, разположени непосредствено до външните стени на банята. Снабдяването с вода и отвеждането й е ставало с помощта на умело изградена ВиК-система.
Чуйте повече за древния град Кабиле от репортажа на Красимир Мартинов.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха, бяха: - Икономическата комисия в НС прие решение за пълна забрана на..
На извънреден брифинг в сградата на Столичната община по-рано днес общинският съветник Ваня Григорова, част от места коалиция "БСП за България“, в присъствието на представители на организации на хора в неравностойно положение дадоха информация за неизпълнени решения на Столичния общински съвет. По думите ѝ не само тези организации не са получили..
Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..
На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..