Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Древният град Кабиле е разполагал със собствена монетарница

Снимка: ranica.eu
В рубриката "Компас" ще ви заведем в близост до Ямбол, за да ви разкажем за Археологическия резерват "Кабиле", който неотдавна беше реновиран и е отворен за посетители.

Тракийският град Кабиле е съществувал в Античността и е бил разположен в близост до днешен Ямбол. Това е и една от туристически атракции в региона, разказва Мирослав Козарев, археолог в Регионалния исторически музей в Ямбол.

Самият Мирослав Козарев е част от римските легионери по време на възстановките, за които можете да заявите желание за участие в Регионалния исторически музей на Ямбол. Координатите ще откриете в интернет страницата на музея, която също си заслужава да посетите. Античният град Кабиле, за който ви разказваме днес, възниква към края на ІІ хил.преди н.е. край голям култов център на възвишението Зайчи връх. През античността градът е бил важен икономически и културен център в Югоизточна Тракия и Долна Тунджа. Според историческите сведения Кабиле е превзет от Филип Македонски през 341 година преди н.е., а по-късно за известно време в него е пребивавал и синът му Александър ІІІ Велики Македонски. През първата половина на ІІІ век преди н.е. Кабиле е бил резиденция на тракийските царе Спарток и Скосток. Той е и единственият град във вътрешна Тракия, който разполагал със собствена монетарница. След като е превзет от римляните, в началото на ІІ век от новата ера Кабиле се превръща в един от най-важните римски военни лагери в провинция Тракия. Градът престава да съществува, след като аварите го разрушават в края на VІ век.

За разлика от други антични градове, върху Кабиле не е застроено съвременно селище и това го превръща в лесен за експониране и разкопки обект. Находките, открити при проучвания в района, са експонирани в археологическия музей към резервата. Разкопките на открито, които също могат да бъдат разгледани, включват останки от базилики и църкви, от крепостни стени и обществени сгради. Интерес за онези, които са запалени по културния туризъм, представлява и самото възвишение "Зайчи връх".

Една от най-впечатляващите постройки в античния град Кабиле е банята, известна като Големите терми. Заема площ от около 1100 кв.м. и е изградена от ломени камъни и тухли, споени с хоросан. Строителството на банята се извършва през 3 век от новата ера. Големите терми се състоят от множество помещения с различни размери и функции - топли и студени басейни, съблекални и предверия. Отоплението е осъществявано чрез топъл въздух, цилкулиращ под подовете на помещенията. Въздухът е загряван от огнища, разположени непосредствено до външните стени на банята. Снабдяването с вода и отвеждането й е ставало с помощта на умело изградена ВиК-система.

Чуйте повече за древния град Кабиле от репортажа на Красимир Мартинов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С временни прекъсвания снеговалежите продължават

През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..

публикувано на 13.01.25 в 07:35
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03