Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брюксел иска постоянни квоти за прием на бежанци и глоби за държавите, които ги отказват

Димитрис Аврамопулос
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Брюксел иска постоянни квоти за прием на бежанци и големи финансови глоби за държавите, които ги отказват. Година и половина след назначаването си Комисията „Юнкер“ предлага реформа на Дъблинската система за даване на убежище на европейска територия.  

Ако някоя от страните с външна европейска граница като България, Гърция или Италия внезапно бъде залята от необичайно много мигранти, автоматично ще се задейства система за разпределение на бежанците между останалите държави по квоти, гласи законопроектът. Всяка държава ще има фиксиран праг за прием на хора въз основа на големината и икономическия си стандарт. Ако прагът от молби за убежище надвиши 150%, съответната страна ще започва да препраща кандидатите в останалите членки докато броят на молбите отново спадне. Практически преместването трябва да се изпълнява в рамките на 15 дни.

Ако някое от правителствата не желае солидарно да изпълни квотата си, то ще трябва да плати по 250 хиляди евро на отказан бежанец. Парите за издръжка ще отидат там, където човекът в крайна сметка бъде настанен. Досегашната извънредна релокация в полза на Гърция и Италия от 160 хиляди души не работи ефективно, тъй като страните-членки се бавят с приема на бежанците. Тя обаче остава в сила докато не бъде приета реформата на Дъблин.

Старият „Дъблин“ умря, той беше убит след безпрецедентния наплив към пограничните страни-членки, каза комисарят по миграция Димитрис Аврамопулос. Това предложение е честно и справедливо. Убеден съм, че щом се приеме, нещата радикално ще се променят.

Новите процентни квоти за релокация в бъдеще ще се изчисляват съобразно броя на населението и размера на БВП в съотношение 50 /50. За окончателния брой ще се взима предвид и досегашния прием на бежанци от съответната страна.

Регламентът няма да важи за Великобритания, Ирландия и Дания, които имат изключение в договорите си за членство. Законодателното предложение се нуждае от мнозинство в ЕП и квалифициран вот от вътрешните министри, за да влезе в сила.

 Външните министри на страните от Централна и Източна Европа реагираха остро на предложените от ЕК задължителни квоти за прием на бежанци. Унгарският първи дипломат Петер Сиярто определи предложението на Брюксел като "изнудване". Словашкият му колега Роберт Калинак заяви, че предложението на ЕК не отговаря на реалността и на практика връща усилията на общността за овладяване на бежанската криза с девет месеца назад. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.