От утре до 29 май София ще бъде домакин на най-големия винен форум в региона - Балканския винен конкурс и фестивал. Събитието се провежда от пет години в София, като тази година в него ще се включат всички балкански държави плюс гости от Израел и Молдова. Мястото на срещата е градината на Гранд Хотел София.
От пет години организаторите на Балканския винен конкурс и фестивал се опитват да прокарат идеята, че е в интерес на всички страни в региона да обединят усилията си и да се рекламират не индивидуално, а като регион. Налага се и терминът „Винена дипломация”, като най-краткия път към сближаване на балканските страни и първата важна стъпка в представянето и налагането на вината на Балканите на световния винен пазар.
Петото издание на Балканския винен конкурс и фестивал е в две части - на 26 и 27 май е конкурсът, в който ще се състезават над 700 вина от повече от 100 винарски изби. Достъп до конкурса ще имат само участниците и специалното жури, съставено от четирима MastersofWine - от Япония, САЩ и двама от Гърция. През вторите два дни, фестивалът ще е отворен за по-широк кръг публика. Наред с дегустацията на пърокласно вино, посетителите могат да се възползват и от апетитното балканско гурме, както и да наблюдават различни майсторски класове.
"Дуелът на Пино Ноарите: Бургундия срещу Балканите" е единият от тях. Лектор ще бъде Робин Кик - топ експерт от Бургундия. Заедно с балканските си колеги той ще се опита да отговори на въпроса: Жив ли е митът, че френската класика не позволява никакво съперничество и как един от интересните винени район - Балканите, успява да се опълчи на това предизвикателство?
Повече информация може да чуете от репортажа на Красимир Мартинов.
През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..