Селскостопански проект от България е представен като лош пример с обществена поръчка в доклада на Европейската служба за борба с измамите за 2015 година. Завод за замразяване на плодове и зеленчуци неправомерно е получил 1,3 милиона евро от Европейския съюз. Случаят с италианската фирма - собственик е даден за пример в годишния доклад за разкритите измами от ОЛАФ. Оказало се, че поръчката на машини е на завишени цени, а фирмите на поръчителя и доставчика водят до едно и също лице.
На въпрос на БНР дали има повишен брой разследвания в България по Програмата за развитие на селските райони, директорът Джовани Кеслер отговори:
Разбира се, че се интересуваме от фондовете за развитие на селските райони. Но не знам да има някаква особена тенденция по отношение на България.
През последните месеци няколко български медии твърдяха в публикации, че има множество злоупотреби по селската програма у нас.
Във втори пореден доклад ОЛАФ дава страната ни като пример за изучаване. В доклада за 2014-а се описваше подробно аферата по предприсъединителната земеделска програма САПАРД от 2010 година.
Ние приключихме разследванията по САПАРД, но някои от делата още са висящи в националните съдилища. Ще видим. За нас случаят е приключил, но има други предизвикателства с по-скорошни еврофондове, допълни директорът на ОЛАФ.
През миналата година от Брюксел са изпратени 10 препоръки до прокуратурата за образуване на дела срещу измами по европейските програми в България.
България е една от трите страни в Европейския съюз, където са извършени най-много измами с европейски пари през миналата година. Това се казва в годишния доклад на Европейската служба за борба с измамите с еврофондове ( ОЛАФ ), цитиран от Ройтерс...