Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Рио Силвия се издъни при допинг тест

Силвия Дънекова
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ръководството на българската олимпийска делегация в Рио е било уведомено, че в допинг пробата на състезателката ни по лека атлетика Силвия Дънекова е открито наличието на неспецифична субстанция. Дънекова е подложена на внезапен извън състезателен тест на 30 юли, малко сред пристигането ѝ в Олимпийското село. Два дни по-късно тя минава нова внезапна проверка с даване на кръв и урина, защото е имало нещо съмнително. На 8 август МОК информира състезателката, че при изследването в нейната проба А от 1 август се установява наличие на неспецифична субстанция от групата, известна още като „пептидни хормони и хормони на растежа". Изследването на проба Б потвърди резултата от проба А. Съобразно разпоредбите състезателят и МОК ще трябва да изразят своите позиции пред Спортния арбитражен съд.
Силвия Дънекова е била проверявана стриктно за употреба на забранени вещества по време на подготовката си за Рио. Нито веднъж не е дала съмнителен резултат. Многократните тестове, през които е минала преди да отпътува за Рио са били дело на родната антидопингова лаборатория и пред пратеници на Световната антидопингова агенция. Четиригодишно наказание очаква атлетката ни.
Министерството на младежта и спорта остро осъжда поведението на лекоатлетката Силвия Дънекова. Недопустимо е по този начин да се руши имиджа на България и да се слага петно върху целия български спорт! Силвия Дънекова и всичките ни олимпийци преминаха обстойно обучение в Националния антидопингов център за актуалните антидопингови правила на Световната антидопингова агенция (WADA) и Международния олимпийски комитет (МОК). Атлетката беше тествана от нашата Антидопингова организация преди Олимпиадата, а след пристигането си в Рио де Жанейро отново даде проба, като резултатите от тези две проверки са отрицателни. Преди началото на Олимпиадата Дънекова представи и програмата си за възстановяване на комисията за мониторинг и медицински контрол на спортистите, които ще участват на игрите. Оттук нататък отговорността за субстанциите, които е приемала състезателката е лично нейна и на лекаря, с когото работи.
До 8 август на българските спортисти, които ни представляват на Олимпийските игри от нашия Антидопингов център са направени 62 уринни и 5 кръвни теста. От международните спортни федерации и Международния олимпийски комитет са им взети още 29 проби. Някои от състезателите, които са с възможности за спечелване на отличие в Рио са подложени на до 4 проби в България и на до 6 проби от Международните федерации и МОК.
Последният случай на положителна допинг проба на български представител в олимпийски турнир по леката атлетика датира отпреди 16 години. В Сидни 2000 състезателката на троен скок Ива Пранджева е уличена в употреба на анаболния стероид нандролон. Всъщност за скандала се разбра два дни преди игрите, но Пранджева заминава и дори се готви за участие. Няколко часа преди квалификацията обаче излизат резултатите и от Б-пробата и скачачката е изхвърлена от спорта завинаги, тъй като това е второто й провинение. Четири години по-рано в Атланта тя се класира четвърта, но там също бе хваната с анаболи и впоследствие бе декласирана.
Треньорът по лека атлетика от Кения Джон Анзра е бил изгонен от олимпиадата, след като се е опитал да замени свой състезател на проверка за допинг. Той е наставник на спринтьорите. Той бил хванат с акредитацията на Фергюсън Ротих, който бе четвърти на 800 метра на световното първенство.
Втори допинг скандал в Рио: Китайската състезателка по плуване Чън Синуй е дала положителна проба за забранена субстанция по време на Игрите в Рио, съобщи китайската информационна агенция Синхуа. 18-годишната китайка е проверена с кръвна проба на 7 август. Синуй плува във финала на 100 метра бътерфлай жени и остана четвърта. Китайската федерация по плувни спортове е уведомена за случай преди два дни и веднага е подала жалба в Спортния арбитражен съд.
Какво постигнаха българските спортисти вчера:
Състезателките ни по бадминтон Габриела и Стефани Стоеви загубиха първия си мач от олимпийските игри в Рио де Жанейро. Българките отстъпиха с 0:2 гейма от деветите в света Со Хи Лий и Йе На Чанг от Южна Корея. Нашите състезателки наваксаха сериозно изостване в точките в първия гейм, имаха и два геймбола, но отстъпиха. Във втория гейм отново се стигна до изоставане на българките с цели 8 точки при 18:10, след което Со Хи Лий и Йе На Чанг спечелиха с резултат 21:15.
Българинът Симеон Чамов отпадна на осминафиналите в категория до 69 килограма на олимпийския турнир по бокс в Рио де Жанейро. Чамов загуби драматично с 0:3 съдийски гласа срещу Сайлон Арди (Тайланд) във втория кръг от надпреварата. И тримата съдии дадоха резултат 30:29.
Гребане: Георги Божилов и Кристиан Василев се класираха на трето място във финал "Б" на двойка скул на турнира по гребане.
Други по-интересни резултати:
Четвърти златен медал от олимпийските игри в Рио и общо 22-и в кариерата си спечели феноменалният американски плувец Майкъл Фелпс. Той триумфира в любимите си 200 метра съчетано плуване и стана първият плувец в историята, печелил една и съща дисциплина в четири поредни олимпиади. Фелпс ще има поне още един шанс да добави и пети медал от Рио, след като минути след спечелването на титлата на 200 метра съчетано плуване, достигна и до финала на 100 метра бътерфлай.
Канадската тийнейджърка Пени Олексяк и Симоне Мануел от САЩ финишираха с равно време и разделиха златото във финала на 100 метра свободен стил за жени на олимпийския турнир по плуване в Рио. Двете пипнаха едновременно стената с време 52.70 секунди. Шведката Сара Шострьом, олимпийска шампионка на 100 метра бътерфлай, взе бронза с 52.99. За втори път в историята на олимпийските игри финалът на 100 метра свободен стил завършва с две победителки след Игрите в Лос Анджелис през 1984 година, когато американките Нанси Хогшед и Кери Стейнсейфър спечелиха с равно време 55.92.
Хърватия оглави временно класирането в група "Б" на олимпийския турнир по баскетбол за мъже, след като победи с 80:76 Бразилия.
Световният вицешампион Литва постигна трета победа в група "Б" на турнира по баскетбол за мъже на олимпийските игри в Рио де Жанейро. Литовците победиха Аржентина с 81:73 точки и са начело в класирането в група "Б". Световният шампион и сребърен медалист от Лондон 2012 Испания постигна първа победа, след като в третия кръг спечели срещу Нигерия с 96:87 точки.
Шампионът от Лондон 2012 Анди Мъри се класира за четвъртфиналите на олимпийския турнир по тенис при мъжете. Поставеният под номер две в основната схема британец победи трудно с 6:1, 2:6, 6:3 срещу Фабио Фонини. В третата част Мъри изоставаше с 0:3 срещу италианеца, но спечели следващите шест гейма и си осигури участие на четвъртфиналите в Бразилия.
Мъжкият национален отбор на Фиджи по Ръгби-7 спечели първа титла за страната от олимпийски игри. Това се случи при дебютното участие на този спорт на най-престижния спортен форум. В битката за златото в Рио Фиджи победи Великобритания с 43:7.
Бразилия - САЩ- 1:3, Канада - Франция  - 0:3, Италия - Мексико  - 3:0
Иран - Куба- 3:0, Русия - Египет - 3:0, Полша - Аржентина  - 3:0
Испанецът Рафаел Надал се отказа от участие в турнира по тенис на смесени двойки. Надал трябваше да си партнира с шампионката от "Ролан Гарос" Габрине Мугуруса. Той обаче не излезе на корта за третия си мач от програмата на шестия ден на игрите. Надал и Мугуруса трябваше да играят срещу Луция Храдецка и Радек Щепанек от Чехия. Испанецът си осигури поне един медал от Рио, след като заедно с Марк Лопес се класира за финала на двойки мъже. Надал продължава и на четвъртфиналите на сингъл.

Българското участие на олимпийските игри в Рио продължава днес:
От 15:00 часа българско време Антон Ризов ще участва в квалификациите на 50 м пушка от позиция прав.
Малко след него в сектора за тласкане на гюле Радослава Мавродиева ще даде начало на българското участие в турнира по лека атлетика. Квалификациите са с начален час 16:05 часа.
В 17:00 часа своя дебют на олимпийски игри ще направи надеждата ни за медал в категория до 51 кг в бокса - Станимира Петрова. Жребият я противопостави на Тетяна Коб (Украйна).
В 21:55 часа своя втори мач от предварителната група в турнира на двойки по бадминтон ще изиграят сестрите Габриела и Стефани Стоеви. Те се изправят срещу номер 2 в световната ранглиста - Ян Ю и Юентин Тан (Китай).
Ивет Лалова също започва в Рио. Тя ще стартира в сериите на 100 м, които са след полунощ българско време.

Чуйте разговора в студиото на Ивайло Николов и Данаил Конов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36