Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Центърът на София стига до „Баталова воденица“. Така резюмира МОНИТОР планираното разширяване на централната градска част на столицата в югозападна посока. Част от центъра ще станат жилищните квартали Зона Б-19, „Сердика“, районът около Медицинския университет, ВМА и кв. „Крива река“. Това предвиждат промените в Закона за устройството и застрояването на Столичната община, които правителството прие вчера.

Досега югозападната граница на центъра на София се простираше от бул. „Константин Величков“ до бул. „Александър Стамболийски“, откъдето продължаваше към бул. „Пенчо Славейков“ до бул. „Витоша“, припомня ТРУД. С готвените промени територията около ул. „Баталова воденица“, където се намира едно от най-старите гета в столицата, също става част от центъра.

Другите промени в закона предвиждат ограничаване на строителството на високи сгради с над 20 000 квадратни метра разгъната площ, независимо дали са жилища или офиси. За да получат одобрение за строеж, инвеститорите ще трябва да докажат, че могат да обезпечат транспортно обектите и при нужда да изградят допълнителна инфраструктура, за да не се затормозява трафикът.

Виж повече

Германци оглеждат банята в Банкя, пише СТАНДАРТ. Германско пенсионно дружество иска да вземе минералната баня в Банкя. Предстои подписване на концесия, съобщи директорът на Общинско предприятие "Туризъм"-София Иво Маринов. Германците планират през следващите 35 г. да превърнат банята в СПА център, а част от нея ще стане хотел.


Централна тема за МОНИТОР са разходите на българи за висше образование във Великобритания. Българските студенти на Острова през последните пет години, са изтеглили заеми по около 12 милиона паунда годишна, за да финансират следването, съобщава изданието, като цитира координатора на проекта „Световно образование“ Светлан Данев. Сумите са се увеличили от 2012 година, когато годишните такси за следване на Острова скочиха драстично – от 3600 паунда до около 9000 паунда.

Към битието на българите във Великобритания отправя поглед и СЕГА. Две българки – Елина Стоянова и Милена Девенджиева създават първата българоезична книжарница в Лондон, благодарение и на дарените книги от наши сънародници. Цветна, кокетна и уютна, все още с размерите на скромна домашна библиотека, новопоявилата се книжарничка с романтичното име "Имало едно време" вече е сред най-българските средища в Лондон. Сядаш на чаша чай или кафе сред артистичния интериор, взимаш от лавиците книга на български и я разлистваш с наслада. "Имало едно време"е реализираната мечта на Елина Стоянова и Милена Девенджиева. Намира се в Североизточния лондонски квартал Уолтъмстоу, който си има българска улица, няколко български кафенета, заведения, баничарница... Днес книжният фонд на "Имало едно време" наброява 700 тома в заемната и 500 нови книги за продажба.

Виж повече

93-годишният Любен Зидаров замина за Адриатика да нарисува картини за една изложба, разкрива 24 ЧАСА. Той ще ги покаже на 3 ноември в софийската галерия “Нюанс” Спомням си, че преди години една от моите самостоятелни изложби имаше същото наименование. То и тогава си бях старец, така че заглавието си беше точно на мястото, но морето беше едно, нашето Черно море. Тъй както при Спенсър Трейси в едноименния филм.” Така Любен Зидаров започва анотацията, която сам пише за бъдещата си изложба “Старецът и трите морета”.

Виж повече




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Не са лъскави, а нашарени и мръсни: Новите софийски асансьори – като старите!

Техник от фирма, която поддържа асансьори в столичния ж.к. "Младост", споделя във Facebook снимки на съоръженията, които се налага често да поправя. От фотосите му ясно се вижда как вследствие на вандализъм състоянието на асансьорите е повече от неугледно - напръскани със спрей, надраскани, а шахтите - пълни с всякакви боклуци. Авторът на..

публикувано на 18.02.25 в 13:06

Мъж е със спукан череп след падане в изкоп край Елин Пелин

Мъж е настанен в столична болница, след като вчера сутринта е паднал в изкоп на новострояща се сграда в село Петково край Елин Пелин.  Това съобщиха от ОД на МВР – София. Той е със спукан в основата череп. Служители на реда са извършили оглед на мястото.

публикувано на 18.02.25 в 11:55

На терен в София са работили 157 снегорина през изминалата нощ

През изминалата нощ на терен в София са били  157 снегорина. Извършени са обработки на пътната мрежа с избутване на снежна маса и разпръсване на смеси против заледяване в районите “Витоша”, “Слатина“, “Панчарево“, “Илинден“, “Овча купел“ и “Слатина“. Разпръскване на смеси против заледяване на улици от обществена значимост и вътрешно-квартални улици са..

публикувано на 18.02.25 в 09:54

Откриха първата детска градина в столичното с. Мировяне

Откриха първата детска градина в с. Мировяне в столичния район “Нови Искър”. Тя е за 4 групи – три градински и една яслена. Разполага с просторни и светли занимални и спални помещения, кухненски блок, просторен двор и безопасни детски площадки. "Поехме ангажимент да осигурим място за всяко дете в детска градина и днес сме една крачка по-близо", каза..

публикувано на 18.02.25 в 09:37

Започнаха честванията за 152-рата годишнина от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски

152-рата годишнина от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски ще бъде отбелязана на 18 и 19 февруари с военни и общоградски ритуали с участието на представителни военни подразделения от Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Командването за логистична поддръжка (КЛП),..

публикувано на 18.02.25 в 09:02

София с шанс да бъде обявена за "Европейска столица на демокрацията"

София е сред първите три града, които са най-сериозни претенденти за Европейска столица на демокрацията. Жури от Швеция, Австрия и Италия дойде у нас, за да разгледа процесите и инициативите на Столичната община, както и начина, по който администрацията работи с гражданите, неправителствения сектор и бизнеса. След Барселона през 2023/24 и..

публикувано на 17.02.25 в 19:23

Президентът преименува Летище - София на Летище "Васил Левски" - София

Със свой указ президентът Румен Радев наименува Летище София на името на Апостола на свободата Васил Левски На основание чл. 98, т. 13 от Конституцията на Република България със свой указ №22 от 17 февруари 2025 г. президентът Румен Радев наименува Летище София на името на Апостола на свободата Васил Левски. Така неговото официално наименование..

публикувано на 17.02.25 в 15:22