Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Гняв и опашки заради пръстовия отпечатък, извежда в заглавие СТАНДАРТ. Системата за чекиране с пръстов отпечатък в болниците се срина и временно бе спряна. Пациентите отново се приемаха вчера с лични карти. Причината е, че в логовете на сървъра е постъпила повече информация, отколкото може да бъде обработена едновременно, обясниха от Здравната каса.

Системата е отказала в сряда вечерна заради големия брой хоспитализации и огромното количество информация, която е трябвало да се обработи. Данните били архивирани от IT специалистите на здравния фонд. Проблемът бил отстранен за половин час, но въпреки това вчера всички болници можеха са приемат и с лични карти. За да няма подобни проблеми, Касата разпореди всеки ден да се прави автоматично архивиране и изчистване на данните от лог файлове.

В повечето градове сривът не се усети. Но и без него в бургаската болница хаосът с пръстовите отпечатъци продължава трети ден. Пациентите висят по 2-3 часа на опашка, за да се регистрират, отбелязва изданието.

Виж повече

ТРУД обръща внимание на причинителине на алергии през есента. Именно това е сезонът на профилактиката на фунгиалните алергии, които у нас са много силно изявени и най-често става въпрос за плесени, обяснява алергологът в УМБАЛ „Пловдив“ д-р Нина Маркова. Засегнатите се оплакват от хрема, кихане и трудно понасяне на влажния въздух след дъжд. „При тях трябва да се прави профилактика или да се приложи лечение, ако са закъснели с поставяне на диагнозата. Тъй като зачестиха вирусните инфекции, срещат се и доста болни пациенти, имащи като „подложка“ алергичен ринит или астма. При тях заболяването протича доста по-тежко, защото се налага профилактика и на белия дроб. Имунотерапията е единственото познато истинско лечение засега на причината за алергия“, подчертава д-р Маркова и допълва, че за пациентите с полинозните ринити и астми, които я посещават най-често, само през есента е възможно уточняване и започване на имунотерапия.

С около 140 дни на повърхността на Марс ще разполага бъдещата човешка мисия, изпратена до Червената планета, пише в друга статия ТРУД. Това е времето, което може да остане на екипажа, след като от общо планираните 500 дни прекара 360 в път в двете посоки, така че общото количество космическа радиация да бъде поносимо за хората. Това потвърждават данните от българския космически апарат “Люлин – МО”, който е част от руско-европейската мисия “ЕкзоМарс”. Апаратурата, дело на Института за космически изследвания към БАН, мери количеството радиация, на която ще бъдат изложени хората по пътя си до планетата и обратно.

“Спътникът е в орбита около Марс. На 31 октомври е включен приборът ни и оттогава работи постоянно. Виждаме, че при приближаване към планетата дозите и потоците радиация намаляват, а при отдалечаване се увеличават”, обяснява пред изданието проф. Йорданка Семкова, ръководител на проекта от българска страна. По думите й видяното дотук от “Люлин – МО” сочи, че около 70% от допустимата доза радиация за астронавти и космонавти за цялата им кариера ще бъде получена по време на пътя до планетата и обратно, а оставането на повърхността ще донесе още радиация.

Виж повече

Българка от Италия написа книга за Кристо и Жан-Клод, информира СТАНДАРТ. „Трансформации. Скритото изкуство на Крист и Жан-Клод” е уникален по структура и съдържание труд за габровеца и парижанката – автентични революционери в света на изкуството. Техните изключителни инсталации, „опаковащи” паметници и места, разкриват истинското значение на обектите и ги одухотворяват по нов и неочакван начин. Зорница Кръчмарова за първи път разказва за артистичния път на двамата от гледна точка на техи съмишленици, с чиято помощ те реализират визионерските си проекти на четири континента.

"Хари Потър" и "Замръзналото кралство" оживяват със симфоничен съпровод "Замръзналото кралство", четем в СЕГА. Двата филма ще се завърнат на български екран в добилия популярност формат "филм концерт" след успешните прожекции на "Властелинът на пръстените" и "Кръстникът". Първа в навечерието на Коледа - на 21 декември, в зала 1 на НДК ще оживее историята за Ана, Елза и покритото със сняг кралство Арендел. От края на октомври пък в продажба са билетите за филма концерт "Хари Потър и философският камък", който е планиран за 25 февруари догодина - отново в зала 1 на НДК.

Виж повече


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Празникът на черешата в Кюстендил

В Кюстендил с приготвянето на 1500 сладоледа с течен азот и черешов сироп, които ще бъдат раздадени на пл. "Велбъжд", тази вечер започва Празникът на черешата. Програмата ще продължи три дни. Организатори са Общината и Институтът по земеделие край града, който готви изложба с авангардни сортове череши. Ще участват и над 30 читалища, кметства,..

публикувано на 28.06.24 в 13:53
Васил Терзиев

Столичният кмет категоричен: Ако бъдем осъдени – глобите ще ги платя лично!

Столичният кмет Васил Терзиев обяви, че ако съдът реши, че трябва Столичната община да бъде глобена за промяната в организацията на движението в центъра на София, той лично ще плати глобата. "Ситуацията е безумна. От един малък проблем стана голям. Ние сме се съобразили с решението и спряхме работа. Не е поставено нито едно ново колче и няма..

публикувано на 28.06.24 в 10:11

В София се живее по-добре от м.г., а Виена пак е най-добрият град за хората

София е на 103-то място в световна класация със 173 града, в които животът е най-добър. В сравнение с 2023-а, българската столица се изкачва с 5 позиции в годишното подреждане на британското сп. "Икономист" (The Economist). За поредна година Виена оглавява престижната класация (2018-20 г. и след 2022 г.). Индексът оценява условията за..

публикувано на 27.06.24 в 17:37

Зарибиха реките Бистрица и Искър с балканска пъстърва

С около 10 хиляди екземпляра балканска пъстърва бяха зарибени реките Бистрица и Искър в селата Говедарци, Радуил и Марица, Бели Искър, както и в самия Самоков. Това се прави традиционно всяка година по повод 27 юни - Ден на риболова. Рибите в реките в Самоков пуснаха децата от училищата и детските градини, заедно с кмета на община Самоков..

публикувано на 27.06.24 в 16:46

Въвеждат режим на водата в Радомир

Режим на водата въвеждат в Радомир. Заповедта ще бъде готова още днес, каза кметът Кирил Стоев. Заради честите аварии по довеждащия водопровод водоподаването в града е нарушено. "12 аварии е имало по водопровода само от петък досега. Половината град е без вода", каза кметът. Съгласно подготвената заповед за въвеждането на режим, временно вода ще се..

публикувано на 27.06.24 в 14:25
Благовест Георгиев прави изявление преди заседанието на Столичния общински съвет (СОС) на 27 юни 2024 г.

Благовест Георгиев: Няма да подавам оставка от СОС

Общинският съветник Благовест Георгиев, чието име нашумя след участието му в катастрофа през април, няма да подава оставка. Тя беше поискана от колегите му, които го изключиха от всички комисии с негово участие, в това число и по пътна безопасност. Общински съветник от София – участник в катастрофа. Опитал да напусне местопроизшествието..

публикувано на 27.06.24 в 13:39

МВР ще глоби Столичната община, че не отменя новата организация на движението в центъра

МВР ще глоби Столичната община между 2000 и 7000 лева за неизпълнение на съдебното решение, с което беше отменена новата организация на движението в центъра на София. Това съобщи вътрешният министър Калин Стоянов: "Срокът, който сме дали, е до днес. Тук нищо не се случва. Това, което предстои от наша страна, е санкция по Закона за движение по..

публикувано на 27.06.24 в 13:05