Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди вота и националния референдум:

Какво трябва да знаем, за да гласуваме в неделя?

Снимка: БГНЕС

Днес приключва предизборната кампания за предстоящите на 6 ноември президентски избори, както и информационната кампания за националния референдум. От 24.00 ч. на 4 ноември до обявяване края на изборния ден е забранено огласяването под каквато и да е форма на резултати от допитвания до общественото мнение за изборите.

Говорителят на Централната избирателна комисия Александър Андреев обясни за слушателите на Радио София начините на гласуване:

"Всички граждани, които имат право на глас, трябва да удостоверят своята самоличност в Секционната избирателна комисия с лична карта, а за родените преди 1931 година, ако не са си подменили зеления паспорт с лична карта, могат да гласуват и със зеления паспорт. В случай, че е изтекъл срокът на личната карта, или е изгубена, гражданите трябва да се снабдят с удостоверение от Районното управление на МВР, което замества личната карта и с което се удостоверява, че лицето е подало заявление за издаване на нова лична карта".

"Студентите, които се обучават в учебно заведение, което не съвпада с постоянния им адрес, могат да гласуват в избрана от тях Секционна избирателна комисия, като трябва да носят студентската си книжка, заверена за съответния семестър на 2016/2017 г. и при явяването им в СИК трябва да попълнят декларация, че не са гласували и няма да гласуват на друго място. След като гласуват член на СИК отбелязва в студентската книжка, че са гласували. Това  е облекчение за студентите, а и за учениците, за да могат да не се отделят от учебните занятия и да могат да гласуват", обясни още Александър Андреев.

Тази година от ЦИК са изпратили лични писма до 88 350 души, навършили 18 години, на които предстои да гласуват за първи път на тези избори. В тях от Комисията напомнят за правото да упражнят своя вот. А някои от младежите са изпратили до ЦИК благодарствени писма за това.

За предстоящите избори за президент и вицепрезидент могат да гласуват

6 834 278 избиратели. Право да гласуват на референдума имат 6 832 288 души. Разликата от около две хиляди души повече, имащи право на глас за президент, е заради изискването лицата, участващи в референдума, да имат постоянен адрес към датата на обнародване на указа за референдума - в случая 8 август 2016 г. , обясни още Андреев.

Общо секциите в страната са 12 418, като в тази цифра не са включени секциите, които ще бъдат образувани в специализираните заведения - болници и затвори. 325 секции ще има в чужбина и те ща са в 71 държави. Във Великобритания секциите са 53, в САЩ и Турция са по 35.

Още за процедурата на гласуване в секциите и за пускането на бюлетините в урните - в звуковия файл!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00