Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От един от най-престижните университети в света Кеймбридж твърдят:

Добрите преподаватели осигуряват качествено образование

| обновено на 08.11.16 в 15:30
Все повече компании в България и по света изискват при назначаване на работа международно признат сертификат, който показва нивото на владеене на английски език. Успешното представяне на изпит в един от най-старите университети – Кеймбриджкият университет носи и един от най-престижните сертификати. Това е място, което се слави със строгите си изисквания към кандидатите. Намира се в едноименния град Кеймбридж на около 80 км североизточно от Лондон.

Университетът е организиран на 2 нива – самостоятелни в административно отношение колежи и университет в съвременния смисъл с факултети и катедри. За разлика от далечните отношения преподавател-студент в другите университети с големи академични групи и многобройни потоци от студенти, в Кеймбридж менторът е в постоянен контакт със своите студенти и разговорите помежду им засягат не само научните, но и всякакви други проблеми.

Евелина Димитрова – Голаци е българка, която от 12 години живее в Кеймбрижд и оглавява един от най-важните отдели в администрацията на университета. Според нея добрият ученик поема рискове, добрият учител помага на учениците и след това им дава свобода, добрият родител подкрепя и прави ученето на език интересно за децата. Това отношение към овладяването на английския език е ключът към успеха, категорична е Евелина  и добавя, че основният проблем са недостатъчно подготвените учители.

В помощ на техните педагогически умения, от отдела по дигитално съдържание на Cambridge English непрекъснато разработват онлайн приложения, които да улесняват работата на преподавателите. По думите на ръководителя на този отдел Мери Уайтсайд, за да си добър учител трябва да си наясно с пособията за дигитална сигурност, за да си убеден, че учениците ти са защитени онлайн, да знаеш как да ги научиш на това, как да използваш технологиите, когато планираш учебния материал, когато очакваш обратна връзка и когато използваш оценки, за да подобриш обучението на учениците.

Чуйте подробности.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Температурите в София – от -4° до +5°

Вятърът днес ще се ориентира от север-североизток, ще е умерен, в Източна България и временно силен. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, а максималните – между 2° и 7°. В София минималната температура ще бъде около минус 4°, а максималната – около 5°. Над Черноморието облачността ще е по-често значителна...

публикувано на 06.02.25 в 07:15

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14