Обикновено студентския живот у нас се изчерпва с ходене на лекции, потене пред изпити и забавления със съмнителна стойност в Студентски град. Оказва се обаче, че това правило съвсем не важи за студентите в Биологическия факултет на Софийския университет. От 10 години насам там си имат Студентски клуб за образование и развитие с екологичен център или накратко С.К.О.Р.Е.Ц.
Клубът си е създал и екологична лаборатория, базирана в катедра "Зоология и антропология".
Тя е едно много интересно и весело място, тъй като е постоянно изпълнена със студенти. Имаме колекция от живи животни, тя се поддържа изцяло от студентите. Имаме мултимедия, организираме си срещи, каним външни лектори. Един непрекъснат живот кипи там, разказа в нашата Радиоприемница Атанас Грозданов, преподавател в Биологическия факултет на СУ, един от създателите на студентския клуб и на страницата "Дивата София". А един от най-любопитните проекти на клуба се казва "Скорец пред портата".
Идеята на тази инициатива беше да развиваме зелените пространства около факултета, така че те да станат по-подходящи за дивите животни от една страна, но също така по-информативни за хората, които минават около тях. Имаме зелени площи, които обогатихме с повече растителни видове, продължава Атанас и допълва, че целта е да се развиват инициативи, свързани с градското биоразнообразие. Една такава е и фейсбук страницата "Дивата София", в която активен член е и Димитър Димитров, студент в Биологическия факултет.
Ние сме много запалени да търсим дивите животни в града. Често излизаме заедно със студенти, събираме информация, снимаме. Решихме в един момент, че малко хора знаят за това биоразнообразие и затова направихме страничката, разказва Атанас.
Още от разговора с двамата чуйте в звуковия файл:
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...