Цвета Кирилова работи за създаване на дълготрайни партньорства за развитието на социално значими инициативи. Същността на дейността ѝ е да развива социалната интеграция, да насърчава и подкрепя талантливите деца и да ги вдъхновява да не изоставят мечтите си.
Родена съм в София и детството ми бе цветно и шарено, с много забавления и игри. Като дете много често гледах новините на националната телевизия и убедено разказвах на моите родители, че аз ще стана водещ на новини. Очевидно словото е толкова силно, че тези неща се случват. Гледах новини по националната телевизия и дори понякога се стараех да влизам в ролята на водещ. В последствие се появиха хора в моята практика като журналист, които наистина ми дадоха много важен плам за това, че има смисъл да се развивам в тази професия, разказва ни Цвета.
Журналистическата професия ми даде възможност да попадна в среда с доста знаещи хора, с много широко скроен мироглед, които се интересуват живо от различни теми от вътрешния живот на страната и от световната политика. Хора, които отделят много време от живота си, за да навлязат в дебрите на познанието. Защото информацията, освен ценност, е и възможност да бъдеш осведомен, да защитаващ правата си, да си отговорен за следващите поколения, да съпоставяш и анализираш, допълва журналистката.
За сдружението “Азбукари“, на което Цвета е председател, казва, че е резултат от мотивацията на нея и нейни колеги журналисти да бъдат решени определени проблеми и казуси отвъд опцията на един телевизионен репортаж от минута и половина. Така с журналисти от различни медии създават организацията, чиято дейност е в обществена полза – за децата и техните таланти, същевременно подкрепяйки образователните процеси и съдействайки на социалната политика.
Още за интересите, каузите и вдъхновенията на Цвета Кирилова – чуйте в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..