Във времена на криза трябва да се търсят нови подходи за решаване на проблемите. В този принцип вярват и в сдружение "Фабрика за идеи", посветили своята дейност на креативните форми на социална емпатия, които да възродят неработещите обществени системи. Именно такава форма е и идеята за социалното предприемачество, която с плахи стъпки вече навлиза и в нашата страна.
„С либерализацията на пазара и с глобалната икономика ние вече нямаме отношение към хората, които произвеждат стоките ни, и това се отразява на отношенията ни ежедневно. Това, което социалното предприемачество се опитва да направи, е да върне качеството в отношенията и съзнанието, че то има въздействие върху нечий живот“, казва Янина Танева, един от основите двигатели на Фабриката за идеи.
В Дряново се опитваме да направим социално предприятие, което да възкреси тъкачеството в селото, продължава Янина. Идеята е продуктите да бъдат продавани в немскоезичния свят. Процесът обаче е бавен, тъй като от една страна продуктът трябва да е иновативен и да намери своето място на пазара, от друга всички, въвлечени в цикъла на производство, трябва да са удовлетворени от работата си. Първите прототипи обаче вече са факт, а работата по идеята продължава.
Преди броени дни завърши и поредното издание на форума за социална промяна, движена от емпатия, "EMPATHEAST". Организаторите от Фабрика за идеи събраха иноватори от целия свят във Враца - един от най-бедните региони в Европа.
"Тази година "EMPATHEAST" потърси отговор на въпроса "Какво ни свързва във време на разпад и отчуждение?", разказва Янина Танева. А част от лекторите, които се включиха, са Адешола Адетунде Адефиойе, който е израснал в гето в Лос Анджелис, а в момента е градски драматург на Брюксел, както и Bepart от Италия, които представиха едно приложение, позволяващо да виждаме триизмерни промени в градовете, предложени от артисти или граждани.
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...