В "Радиоприемница" за парите в домакинските бюджети Ви представяме анализ на Росица Балъкова - държавен експерт в отдел "Статистика на условията на живот" в НСИ.
Националният статистически институт прави наблюдението на домакинските бюджети от 90 години.Това е информационен материал за живота на българите. Изследването показва за какво се харчат парите как е бил устроен живота ни в различни етапи. Едно от първите изследвания от 1935 година показва, че основната част от разходите са били за храна и напитки / 70%/, както и за облекло и обувки /15%/ .Транспортът и съобщенията са били малка разходна част.
През 80-те години на миналия век започва голямата промяна в разходите. Вече за храна и напитки отиват близо 40 % от разходите на домакинствата, а облеклата и обувките падат под 10 %. Започват да се покачват разходите за жилището /8%/. Увеличават се и разходите за свободно време и културен живот от 2 на 4 %. За транспорт и съобщения също започват да се дават повече средства /8 %/. В перо "други", влизат разходи за т.н. домашно стопанство, което е подсигурявало прехраната на хората.
След 1989 година това стопанство изчезва. Причините са поскъпването на фуражите и възможността за доходи, които не идват само от заплата, но и от свободни професии.
Доходите от социално подпомагане и обезщетение за безработица се увеличават през последните години. В 5 годишен период нарастването е близо два пъти. Статистиката отчита, че в домакинствата с пенсионери освен доходи от пенсия, се включват и такива от социално подпомагане и самостоятелна заетост.
В смесени домаканиства над 50% от доходите са от работна заплата. 77 на сто са доходите в активно работещи. В домакинствата на безработни се разчита предимно на обезщетение.
След топлата 2023-а, изпращаме още по-топлата година. 2024-та бележи рекорд в това отношение за последните 170 години, откогато се извършват регулярни измервания, отбеляза пред БНР-Радио София Симеон Матев - климатолог и главен асистент, доктор в катедрата "Климатология, хидрология и геоморфология" към Геологогеографския факултет на Софийския..
Празнични концерти, школи по народни танци и чужди езици, певчески групи и богата библиотека – това е само част от културната дейност на богатата Народно читалище "Иван Вазов"-1928 в село Нови хан. Една от основните функции и задачи на читалището е съхраняването на местните обичаи и традиции, разказа пред БНР-Радио София Румяна Стоева, секретар на..
ТИХА НОЩ Текст: Йозеф Мор Музика: Франц Грубер, 1818 Превод от немски: Д еворина Гамалова, 2017 Tиха нощ, свята нощ, всички спят, вярно бдят само двамата Пресвети край Младенец с къдри коси. Сън божествен Той спи, Сън божествен Той спи. Tиха нощ, свята нощ, блага вест долетя..
Какво по празниците пожелават столичани на града, в който живеят? Какъв подарък биха подарили на София? Едни предлагат някакво събитие, което да сплоти хората – с много светлини и музика, други – спокойствие и повече усмивки, трети – улично осветление, по-редовен градски транспорт, детска площадка с люлки в центъра… В анкетата си..
Динамична, но и успешна за софийското колоездачно общество е отминаващата 2024 г. Така я определи пред Радио София Иво Делин от сдружение "Велоеволюция" и добави, че годината е била наситена с много събития за велосипедистите в София и около нея. Годината е добра и по отношение на новите промени за колоездачите в столицата, реализирани от Столичната..
По Коледа в Ливърпул е с около 10 градуса по-топло, отколкото в Рим, но хората са в празнично настроение. Утре, 26 декември е т.нар. Боксинг дей (Boxing Day) в който се отварят подаръците. Но мнозина го очакват и с традиционния за Великобритания мач във Висшата футболна лига. Това предаде от Англия българинът Марио Джунински. От фен на..
След години проучвания, срещи и интервюта на журналиста Георги Тошев вече е факт книгата му "Лили", посветена на българската естрада и специално на примата Лили Иванова. Пред Радио София Георги Тошев сподели, че определя книгата като "памет”. "Аз съм от поколението от края на 60-те години и благодаря на родителите ни, че в нашето семейство хората на..