Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образование без раници днес и в България

Салман Кан създава платформата "Khan Academy" през 2006 година, с идеята тя да осигури безплатно достъп до знание на всички хора по света. Е, разбира се, за да се възползвате от видео уроците на "Khan Academy", трябва да имате достъп до интернет. И да разбирате английски. Поне допреди няколко години, когато с платформата "се среща" Иван Господинов. По това време Иван учи философия в Германия. Именно там разбира, че определено има какво да навакса в областта на математиката и за да запълни гимназиалните си пропуски, започва да използва платформата. Резултатите са толкова впечатляващи, че той решава да се отдаде на каузата да преведе уроците и на български. Така постепенно увлича след себе си екип, който днес е обединен от сдружение "Образование без раници".
Това е платформа, която съдържа видео уроци и много интрактивни упражнения по всички общообразователни предмети. Най-много разработено съдържание има по математика и информатика. Има и ммного партньорско съдържание, разбработено от институции като НАСА, галерия "Тейт"  и т.н.
, разказа в нашата Радиоприемница Розалина Лъскова, изпълнителен директор на сдруженеито. Заедно с нея ни гостува и един от най-дейните доброволци на организацията -  Николета Николаева, според която платформата е чудесен начин да запълним липсата на индивидуален подход в българската образователна система.

Всеки ученик от 1 до 12 клас може да ползва "Khan Academy" като допълнение към училищната си подготовка, като превърта, повтаря, спира или каквото реши видео уроците, както и като решава в удобно за него време приложените към тях интерактивни упражнения. Сайтът на български все още е в бета версия, но пък от "Образование без раници" са амбицирани да продължат работата по проекта ( ако усещате, че можете да ударите едно рамо с преводите, не се колебайте да се свържете с тях), а след като се погрижат за училищния курс, активистите за безплатно и свободно образование плануват да се захванат с адаптирането и на други образователни платформи като Corsera и Duo Lingo. Засега обаче усилията им са насочени изцяло към "Khan Academy".

С какво още може да ви бъде полезна тя, ще научите, ако изгледате видеото.

Розалина Лъскова и Николета Николаева в ''Радиоприемница''






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В лечебните ни заведения работят 35% по-малко медицински сестри, отколкото преди 9 години

През последното десетилетие броят на медицинските сестри у нас с около една трета. Всяка пета сестра е в пенсионна възраст. Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър. Това се подчерта по време на днешна кръгла маса за проблемите на здравните грижи в България. Въпреки настояването за дългосрочно решение на..

публикувано на 07.05.25 в 17:39
Димитър Пенев и Добри Димов полагат капсулата.

Положиха капсула на времето на стадион "Българска армия"

Капсула на времето, съхраняваща специални послания към бъдещите поколения армейски фенове, бе поставена днес в основите на легендарния Сектор Г на стадион "Българска армия“, съобщиха от ЦСКА.  Церемонията бе организирана от ЦСКА по случай 77-годишнината от основаването на клуба, която бе чествана на 5 май, и присъстваха легенди и бивши играчи на клуба,..

публикувано на 07.05.25 в 17:21

Софийското село Мрамор кани на Първия фолклорен фестивал "Шопско веселие"

На 10 май в софийското село Мрамор ще се състои Първият фолклорен фестивал "Шопско веселие". Целта на организаторите от Народно читалище „Св. Иван Рилски-1922” с. Мрамор, е да бъде съхранен и популяризиран българския песенен, танцов и словесен фолклор, както и са се насърчи развитието на културния живот в селото. Очаква се за първото издание..

публикувано на 07.05.25 в 16:26

Мемоарите на Алексей Навални, налични на 22 езика, ще излязат и у нас

“Този свят винаги ще има нужда от отцепници, дисиденти, авантюристи, аутсайдери и бунтовници, които задават въпроси и огъват правилата“ Исабел Алиенде. Всичко това със сигурност би могло да бъде казано за руския политик Алексей Навални, лидерът на опозицията извън граница, който “изгоря“ в битката за една друга Русия… Навални е руски..

публикувано на 07.05.25 в 16:11

Предметът "Добродетели и религии" ще е задължително-избираем, с три програми

Няма да се учи задължително религия в клас и свещеници няма да влизат в училище , за да преподават по новия предмет "Добродетели и религии". Това обяви образователният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерството на образованието и науката относно програмите за предмета. Концепцията вече е публикувана на сайта на образователното..

публикувано на 07.05.25 в 16:08

Потребителите искат повече стойност за парите си, а не да се окичат с брандове

Данните от новия Индекс на потребителя в проучване на EY показват, че потребителите все повече се съобразяват с цената и по-малко с бранда. В изследването са се включили над 20 000 потребители от цял свят. Оказало се е, че за 88% от клиентите рекламните съобщения и цялостната комуникация на брандовете не отговарят на техните нужди и..

публикувано на 07.05.25 в 15:38

Представят реконструкция на танцовия филм "Стената" на хореографа Мила Искренова

Днес (7 май), стартира 18-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" под мотото "Жестове на съпротива". До 21 май фестивалът събира на едно място артисти и теоретици, които прескачат границите на въображението. За "Антистатик" в София пристигат едни от най-интересните имена на съвременната танцова сцена. 18-ото..

публикувано на 07.05.25 в 14:23