От гражданска интернет инициатива „Спаси София“ разпространиха в социалните мрежи сигнал за хидрантен кран, който се намира между масите и столовете на заведение на булевард „Витоша“. Ето какво гласи съобщението:
„Наглостта на заведенията по пешеходния бул. Витоша минава всякакви граници. Явно не им стига, че Общината и бившия гл. арх. Петър Диков им разрешиха да окупират с тенти и тежки конструкции единствената пешеходна зона на София, а тръгнаха да ограждат и хидрантните мрежи, които са поставени, за да спасяват човешки животи.
Призоваваме Столичен инспекторат незабавно да извърши проверка на място, за да може да бъде гарантирана безопасността на хората и обектите по бул. Витоша. Заставаме и зад намеренията на гл. арх. Здравко Здравков за преразглеждане на нормативите и тротоарното право на самозабравилите се собственици на заведения. Напълно сме съгласни с неговото послание, че София трябва да стане модерен европейски град, а не последното пристанище на Ориента.
Безобразията на бул. „Витоша“ продължиха твърде дълго и станаха твърде много, за да продължим да ги толерираме. Крайно време е да бъдат взети крути мерки за преосмисляне на градските пространства, които не са за заведенията, а за хората. Недопустимо е Столичната община да не може да се справи с този проблем вече толкова години. Йорданка Фандъкова, ако сегашният директор на Столичен Инспекторат, г-жа Веска Георгиева не може да се справи, е време да си ходи и да бъде назначен заинтересован, компетентен и проактивен човек.“.
Това се казва в съобщението на „Спаси София“. От Столичния инспекторат публикуваха и отговор, в който заявяват, че това не е от техните компетенции.
Повече обаче по този случай - чуйте от интервюто на Ивайло Николов с директора на инспектората инженер Веска Георгиева.
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..
Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..
“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..
Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..
Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша. Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..
Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд. Как технологиите променят живота на..