На 23 декември са навършват 70 години от рождението на актрисата, която остава един от най-ярките образи на сцената и екрана у нас.
Любопитното е, че тя така и не завършва театралната академия. През 1965 г. кандидатства в Школата за естрадни певци за радиото и телевизията, където е забелязана от режисьора Вили Цанков, който я кани да се присъедини към трупата на Младежкия театър. По същото време режисьорите Ирина Акташева и Христо Писков също съзират в нея бъдеща звезда и ѝ поверяват главната роля на Тони във филма „Понеделник сутрин”. С появата си лентата успява да разгневи управляващите и част от обществеността и цели 23 години е жигосвана с категоричната „Цензура!”. Чак до 1988 г. когато филмът най-сетне има своята официална премиера. Изпълнението на Пепа Николова ѝ печели едно позакъсняло признание - наградата на Съюза на българските филмови дейци за най-добра актриса.
Пепа Николова става любимка на българската публика с ролята на циганката Джалма, влюбена в „бате Серго” (Стефан Данаилов) в една от сериите на „На всеки километър”.
Сред най-известните ѝ роли в киното са тези във филмите „Бягаща по вълните”, „Няма нищо по-хубаво от лошото време”, „Голямата победа”, „Най-добрият човек, когото познавам!”, „Бялата одисея”, „Самодивското хоро”, „Снаха”, "Войната на таралежите”, „Трите смъртни гряха” и мн. др.
Макар вече да не е сред нас, помним лекотата, с която пресъздаваше образите си на сцената и екрана, и смелостта и непукизма, с които изразяваше гласно мнението си по значими и недотам значими теми от бита и ежедневието.
Чуйте пеещата Пепа - в интервю от 1997 г., както и в песента "Хороскоп" от фестивала "Златният кос" (1980 г.).
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..